Young Thug është reperi më influencues i shekullit të 21-të.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Nëse nuk keni dëgjuar për Young Thug, patjetër do të keni dëgjuar dikë që tingëllon si Young Thug. Reperi i Atlantës, i lindur në Jeffery Lamar Williams, prej një dekade ka qenë gradualisht në rritje në fushën e në hip-hop.

Në vitin 2019, Young Thug krijoi zhanrin e tij të muzikës. Ai fitoi Grammy-në e tij të parë si vokali i dytë më i mirë në “This is America – Childish Gambino.” Albumi i fundit i Thug, “So Much Fun”, debutoi në vendin e parë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe përveç kryesimit të tabelës së albumeve, ai për pak kohë u rendit në 11 vende në Billboard Hot 100, duke përfshirë bashkëpunimin e tij me Post Malone-Goodbyes, i cili ende merr mbi një milion transmetime çdo ditë. Në fillim të viteve 2010, Thug u shfaq nga Atlanta, qyteti që ka vendosur kryesisht tonin e hip-hop-it gjatë kësaj dekade. Këngëtaret e famshme si Camilla Cabello për shembull, kanë hitet më të suksesshme në bashkëpunim me Young Thug.

Në rap, ndikimi zakonisht fillon në rajon dhe më tej zgjerohet jashtë, pra nuk është për t’u habitur që praktikisht çdo artist i fundit i Atlantës i detyrohet aftësive të reperit, të njohur ndryshe shkurtimisht si S.E.X. Që në projektin e tij të pare “I Came From Nothing 2” në vitin 2011, ai mbetet i paharrueshëm, megjithëse këngë të tjera si Keep In Touch zbuluan akoma më shumë për potencialin e tij në muzikë.

Por duhet të themi se stili i repimit të Young Thug i detyrohet shumë paraardhësit të tij Lil’ Wayne që e frymëzoi atë.

  • https://cp1.sednastream.com/proxy/radiosol/stream
  • Radio SOL