Young Dolph, reperi i njohur i Memphisit, u qëllua dhe vdiq në moshën 36-vjeçare.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Dolph i ri, emri i vërtetë i të cilit ishte Adolph Robert Thornton Jr, vdiq dje (e mërkurë, 17 nëntor) pasi u qëllua për vdekje në qytetin e tij të lindjes, Memphis, Tennessee.

Të shtënat fatale ndodhën në Makeda’s Butter Cookies, raportuan degët lokale të Fox WHBQ dhe degët e CBS WREG. Maurice Hill, pronari i furrës, u tha mediave se punonjësit e tij thanë se Dolph po blinte biskota kur një sulmues i panjohur doli me makinë dhe e qëlloi atë.

Dolph ishte një yll në zhvillim në botën e muzikës. Pasi filloi të publikonte mixtapes në 2008, ai pa për herë të parë suksesin e listave të shfaqura në O.T. Duke filluar me albumin debutues të Dolph, 2016 King of Memphis, të shtatë albumet e tij në studio u renditën në top 50 të listës Hot 200 të Billboard.

Së fundmi, Dolph u bashkua me Key Glock për të nxjerrë dy albume bashkëpunuese, Dum and Dummer dhe Dum and Dummer 2. Ai gjithashtu bashkëpunoi me superyjet e repit si Megan Thee Stallion, në këngën e tij “RNB”.

Në vitin 2017, Dolph u mbijetoi plagëve të shumta me armë zjarri pasi u sulmua jashtë hotelit Loews Hollywood në Los Anxhelos. Sipas Departamentit të Policisë së Los Anxhelosit, një debat mes Dolph dhe tre burrave u përshkallëzua në të shtëna.

“Unë kam qenë në shënjestër që kur isha 17, 18, 19 vjeç,” tha Dolph për mediat në lidhje me incidentin në një intervistë të vitit 2018. “Unë thjesht e dija që isha mirë,” tha ai, duke shtuar se nuk ishte “një person që jeton në frikë”.

Reperi mbeti i padëmtuar në një tjetër të shtëna në fillim të atij viti, kur SUV-i i tij u qëllua disa herë në Charlotte, NC. Reperi Blac Youngsta nga Memphis dhe dy të tjerë më vonë u dorëzuan në polici.

Në një intervistë me GQ vitin e kaluar, Dolph tha se do të kënaqej duke kaluar më shumë kohë me dy fëmijët e tij të vegjël ndërsa ishte në karantinë për shkak të pandemisë COVID-19. Ai dhe anëtarët e familjes së tij ishin gjithashtu themeluesit e Fondacionit Familjar IdaMae, një organizatë jofitimprurëse lokale e quajtur në nder të gjyshes së tij, që synon të përmirësojë komunitetin lokal.

Të shumtë ishin artistët që shprehën ngushëllimet dhe keqardhjen e tyre në rrjetet sociale.

1.Duke reaguar ndaj lajmit për vdekjen e Dolph-it, Megan The Stallion shkroi në Twitter: “Jam shumë e sëmurë dhe jam në mosbesim! Duke u lutur për familjen dhe miqtë e tij! Pusho në paqe për mikun tim, një delfin legjendë të vërtetë.”

Reperi vazhdoi të bëhej i njohur në komunitetin e repit për bashkëpunimet e tij me Megan Thee Stallion dhe G Herbo, si dhe këngët Case Closed dhe On The River.

2.Reperi Gucci Mane, i cili ka bashkëpunuar shpesh me Dolph ndër vite, ka shprehur gjithashtu ngushëllimet e tij, duke thënë “R. I.P. mikut tim Dolph kjo ma theu zemrën”.

3.Kryebashkiaku i Memphis Jim Strickland gjithashtu ankohej për vdekjen e Dolph, duke postuar në Twitter: “Vdekja tragjike e artistit të repit Young Dolph shërben si një kujtesë tjetër e dhimbjes që sjell krimi i dhunshëm. Mendimet dhe lutjet e mia janë me familjen dhe miqtë e tij.”

  • https://cp1.sednastream.com/proxy/radiosol/stream
  • Radio SOL