Virgil Abloh: Dizajneri dhe themeluesi i Off-White vdes në moshën 41-vjeçare

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Është bërë e ditur se Virgil Abloh, drejtori artistik i Louis Vuitton dhe themeluesi i labelit të modës Off-White, vdiq nga kanceri në moshën 41-vjeçare. Duke zbuluar lajmin, kompania mëmë e shtëpisë franceze të modës LVMH e përshkroi Abloh si një “gjeni” dhe një “vizionar”.

Dizajneri amerikan u bë i njohur si drejtori kreativ i Kanye West, por më vonë hyri në histori si afrikano-amerikani i parë që drejtoi Louis Vuitton. Abloh la pas gruan e tij, Shannon, dhe dy fëmijët e tyre.

Një deklaratë në faqen e tij në Instagram e përshkroi atë si një “baba, bashkëshort, bir, vëlla dhe mik të përkushtuar ashpër”.

Abloh u diagnostikua me angiosarkoma kardiake, një formë e rrallë, agresive e kancerit në vitin 2019, por nuk e bëri publike diagnozën.

“Ai zgjodhi ta durojë betejën e tij privatisht që nga diagnoza e tij në 2019, duke iu nënshtruar trajtimeve të shumta sfiduese, të gjitha duke drejtuar disa institucione të rëndësishme që përfshijnë modën, artin dhe kulturën”, thuhet në deklaratë.

“Përmes gjithë kësaj, etika e tij e punës, kurioziteti dhe optimizmi i pafund nuk u lëkundën kurrë”.

Abloh u përshëndet shpesh si një nga dizajnerët më me ndikim në industrinë e modës, por ishte gjithashtu një DJ dhe një artist, dhe kishte diploma në inxhinieri civile dhe arkitekturë.

Shefi ekzekutiv i LVMH Bernard Arnault tha: “Virgil nuk ishte vetëm një stilist gjenial, një vizionar, ai ishte gjithashtu një njeri me një shpirt të bukur dhe mençuri të madhe.

“Familja LVMH më bashkohet në këtë moment dhimbjeje të madhe dhe të gjithë po mendojmë për të dashurit e tij pas vdekjes së bashkëshortit, babait, vëllait apo mikut të tyre”.

  • https://cp1.sednastream.com/proxy/radiosol/stream
  • Radio SOL