The Weeknd u shpall Artisti Global i Vitit nga Apple Music 2021.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Apple Music e ka emëruar zyrtarisht The Weeknd si Artistin Global të Vitit 2021. Mësohet se albumi i tij i vitit 2020 “After Hours”, është albumi më i dëgjuar i të gjitha kohërave nga një artist mashkull në platformë me më shumë se një milion dëgjime si dhe mban rekordin për albumin R&B/Soul më të transmetuar që në javën e parë në 73 vende. Ndërkohë, kënga “Blinding Lights” arriti kulmin në vendin e parë në tabelën Daily Top 100 Global të Apple Music dhe është një nga 20 këngët më kërkuara nga shazam të të gjitha kohërave.

“Jam shumë mirënjohës për këtë nder të madh dhe dua të falënderoj Apple për të gjithë mbështetjen e saj, jo vetëm për punën time, por edhe për muzikën e shkëlqyer nga artistë më të rinj, ku ka shumë rëndësi që krijuesit të gjenden dhe të mbështeten,” u shpreh këngëtari The Weeknd në një deklaratë së fundmi.

Fitues të tjerë të mëdhenj nga Apple Music Awards 2021 përfshijnë Olivia Rodrigo, albumin e saj “SOUR” dhe këngën “driver’s license” për Breakthrough Artist of the Year, Albumi i Vitit dhe Kënga e Vitit. “Kam bërë intervistën time të parë për “driver’s license” me Apple Music, dhe shumë gjëra kanë ndodhur që atëherë”, tha ajo. “Është vërtet surreale. Faleminderit Apple Music për këto çmime të mrekullueshme.”

H.E.R. gjithashtu shkoi në shtëpi me Kantautorin e Vitit, “Jam shumë e nderuar dhe e bekuar që marr këtë vlerësim. Si një artiste e re zezake dhe filipinase, dhe një grua që është në skenë duke dhënë gjithçka, nuk ka dyshim se përfaqësimi është i rëndësishëm. Faleminderit shumë, Apple Music.”

Për herë të parë ndonjëherë, Apple Music prezantoi gjithashtu çmimet Wizkid të Afrikës, Aya Nakamura të Francës, RIN të Gjermanisë, OFFICIAL HIGE DANDISM të Japonisë dhe Scriptonite të Rusisë me çmimet e shpallura si “Artisti i Vitit”.

  • https://cp1.sednastream.com/proxy/radiosol/stream
  • Radio SOL