Shpallen nominimet për British Awards 2022.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Gjatë fundjavës janë shpallur nominimet per Britsh Awards 2022. Ky vit shënon herën e parë që britanikët kanë kombinuar së bashku kategoritë meshkuj dhe femra si në çmimin Artistët e Vitit ashtu edhe në çmimin Ndërkombëtar. Adele, Ed Sheeran, Little Simz dhe Dave kanë kryesouar numrin më të madh të nominimeve ndonjëherë në Brit Awards. Secili artist ka nga katër nominime, përfshirë nominime në kategorinë e re “Artisti/ja i/e vitit” që ka zëvendësuar çmimet “Artistja më e mirë e vitit” dhe “Artisti më i mirë i vitit”, dhe për çmimin “Albumi i vitit”. Çmime të reja janë shtuar këtë vit për të nxjerrë në pah përsosmërinë në zhanret: alternative/rock, hip-hop/grime/rap, dance dhe pop/R&B.

Ndryshimi në çmime erdhi pas kritikave për ceremoninë e vitit 2021 nga këngëtari Sam Smith, identiteti gjinor i të cilit nënkuptonte se ai nuk mund të nominohej në kategorinë e meshkujve apo femrave. Smith tha: “Mezi pres një kohë ku shfaqjet e çmimeve mund të reflektojnë shoqërinë në të cilën jetojmë”.

Në mesin e të nominuarve ka artistë të njohur tejet të suksesshëm. Dua Lipa kandidon për çmim në kategoritë pop/R&B dhe “Kënga e vitit”, pavarësisht se ka publikuar shumë pak muzikë të re. Këngëtarja pop nga South Yorkshire, Self Esteem, është nominuar gjithashtu për çmimin “Artisti/ja më i/e mirë”.

Ka një gamë të larmishme artistësh në garë për çmimin e grupit të vitit gjithashtu, duke nisur nga fituesit e katërfishtë të këtij çmimi ndër vite, Coldplay, si dhe grupet: Wolf Alice, London Grammar dhe Little Mix.

 

Kjo është lista e plotë e nominimeve në Brit Awards 2022:

 

FULL BRIT AWARDS NOMINATIONS

Albumi I vitit:

Adele – 30

Dave – We’re All Alone In This Together

Ed Sheeran – =

Little Simz – Sometimes I Might Be Introvert

Sam Fender – Seventeen Going Under

 

Artisti I vitit :

Adele

Dave

Ed Sheeran

Little Simz

Sam Fender

 

Grupi më I mirë

Coldplay

D-Block Europe

Little Mix

London Grammar

Wolf Alice

 

Kënga e vitit:

A1 & J1 – Latest Trends

Adele – Easy On Me

Anne-Marie, KSI & Digital Farm Animals – Don’t Play

Becky Hill & David Guetta – Remember

Central Cee – Obsessed With You

Dave ft Stormzy – Clash

Ed Sheeran – Bad Habits

Elton John & Dua Lipa – Cold Heart (Pnau Mix)

Glass Animals – Heat Waves

Joel Corry, Raye & David Guetta – Bed

KSI – Holiday

Nathan & 220Kid & Billen Ted – Wellerman

Riton, Nightcrawlers & Mufasa – Friday

Tion Wayne & Russ Millions – Body

Tom Grennan – Little Bit Of Love

 

Artisti i ri më i mirë:

Central Cee

Griff

Joy Crookes

Little Simz

Self Esteem

 

Artisti më i mirë internacional:

 

Billie Eilish

Doja Cat

Lil Nas X

Olivia Rodrigo

Taylor Swift

 

Grupi më I mirë internacional:

Abba

BTS

Maneskin

Silk Sonic

War On Drugs

 

Kënga më e mirë internacionale:

ATB / Topic / A7S – Your Love (9PM)

Billie Eilish – Happier Than Ever

Ckay – Love Nwantiti (Ah Ah Ah)

Doja Cat ft SZA – Kiss Me More

Drake ft Lil Baby – Girls Want Girls

Galantis, David Guetta & Little Mix – Heartbreak Anthem

Jonasu – Black Magic

Kid Laroi & Justin Bieber – Stay

Lil Nas X – Montero (Call Me By Your Name)

Lil TJ & 6lack – Calling My Phone

Maneskin – I Wanna Be Your Slave

Olivia Rodrigo – Good 4U

Polo G – Rapstar

Tiesto – The Business

The Weeknd – Save Your Tears

Brits Rising Star

Holly Humberstone – Winner

Bree Runway

Lola Young

 

Kërcimi më i mirë:

Becky Hill

Calvin Harris

Fred Again

Joel Corry

Raye

 

Kënga më e mirë rock/alternative:

Coldplay

Glass Animals

Sam Fender

Tom Grennan

Wolf Alice

 

Kënga më e mirë pop/R&B:

Adele

Dua Lipa

Ed Sheeran

Griff

Joy Crookes

 

Kënga më e mirë hip-hop/grime/rap:

AJ Tracey

Central Cee

Dave

Ghetts

Little Simz

 

Producenti i vitit:

(do të shpallet në janar 2022)

 

Kompozitori i vitit:

(do të shpallet në janar 2022)

  • https://cp1.sednastream.com/proxy/radiosol/stream
  • Radio SOL