Rusia përjashtohet nga Eurovision 2022 pas pushtimit të Ukrainës

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Rusia nuk do të lejohet të marrë pjesë në Eurovision Song Contest 2022, njoftoi sot më 25 shkurt bordi ekzekutiv i Unionit Evropian të Transmetuesve. “Vendimi pasqyron shqetësimin se, në dritën e krizës së paprecedentë në Ukrainë, përfshirja e një pjesëmarrjeje ruse në konkursin e këtij viti do ta sillte konkurencën në reputacion,” tha EBU në një deklaratë.

Disa figura publike në Rusi kanë kundërshtuar vendimin e Presidentit Vladimir V. Putin për të pushtuar Ukrainën. Reperi i njohur Oxxxymiron anuloi koncertet në Moskë dhe Shën Petersburg, duke shpjeguar, “Unë nuk mund t’ju argëtoj kur raketat ruse po bien mbi Ukrainën – kur banorët e Kievit detyrohen të fshihen në bodrume dhe në metro, ndërsa njerëzit po vdesin”. Muzikantë të tjerë që shprehën kundërshtimin ndaj pushtimit janë :Pussy Riot, Kasta, Shym, Vladi, Khamil, Zmey dhe Noize MC.

Aktet ruse kanë marrë pjesë në Eurovizion 23 herë që nga debutimi në 1994. Konkursi i Këngës në Eurovizion 2009 u zhvillua në Stadiumin Olimpik në Moskë. Atë vit, Gjeorgjia u tërhoq nga Eurovizioni sepse prezantimi i tij, “Ne nuk duam të futemi”, u refuzua nga EBU për goditjet e perceptuara ndaj Putinit, i cili, në atë kohë, ishte kryeministër i Rusisë. (Kënga u refuzua zyrtarisht sepse “përputhej me rregullat e konkursit”, të cilat i shpallën të paligjshme “tekstet, fjalimet, gjestet e një natyre politike ose të ngjashme.”)

  • https://cp1.sednastream.com/proxy/radiosol/stream
  • Radio SOL