Reperi Fetty Wap u lirua me një garanci prej 500,000 dollarësh pas arrestimit për një çështje droge.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Muzikanti, emri ligjor i të cilit është Willie Junior Maxwell II, u arrestua nga FBI më 28 tetor dhe është deklaruar i pafajshëm. Reperi Fetty Wap u lirua me një garanci prej 500,000 dollarësh.

Ai është një nga gjashtë personat e paditur në çështjen federale, e cila pretendon një skemë për të shpërndarë më shumë se 100 kilogramë ose më shumë se 220 paund drogë për tregtarët që më pas i shisnin ato në New Jersey dhe Long Island.

Fetty Wap, 30 vjeç, u quajt një “rishpërndarës i nivelit të kilogramëve” nga prokurorët federalë.

Të tjerët dyshohet se ishin përfshirë në blerjen dhe transportin e drogës nga Perëndimi në Bregun Lindor për përpunim dhe rishitje, tha në një deklaratë javën e kaluar Zyra e Prokurorit të SHBA për Distriktin Lindor të Nju Jorkut.

Sipas autoriteteve, droga përfshinte kokainë, heroinë, fentanil. Ndihmësdrejtori përgjegjës i FBI-së e quajti skemën e përgjithshme një “tubacion droge” që shtrihej në mijëra milje. Prokurori i qarkut në Suffolk County, Nju Jork, e karakterizoi atë si “shitësit me shumicë të drogës.

Dokumentet e gjykatës thonë se një gjyqtar miratoi kërkesën dhe ai u lirua me një garanci prej 500,000 dollarësh. Reperi lejohet të udhëtojë për turne profesionale, vetëm me miratim. Ai gjithashtu i nënshtrohet monitorimit me GPS në kushtet e lirimit dhe është urdhëruar që të mos ketë kontakt me asnjë të bashkëpandehur.

Të gjashtë personat e paditur përfshirë Fetty Wap, akuzohen për komplot për të shpërndarë dhe poseduar substanca të kontrolluara. Pesë prej tyre, por jo reperi, akuzohen edhe për përdorimin e armëve të zjarrit në lidhje me trafikun e drogës.

Fetty Wap është më i njohur për hitin e tij të vitit 2014, “Trap Queen”, i cili arriti në vendin e dytë në Billboard Hot 100 në vitin 2015. Ai u nominua për dy Grammy për këtë këngë, një për performancën më të mirë rep dhe tjetra për këngën më të mirë rep.

  • https://cp1.sednastream.com/proxy/radiosol/stream
  • Radio SOL