OSCARS 2022- Filmi “CODA” shpallet si “filmi më i mirë”.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Me regji dhe skenar të Sian Heder filmi “CODA” u shpall fituesi i çmimit “Filmi më i mirë” në Oscars 2022. Filmi “CODA” “CODA” (Child of Deaf Adults) i bazuar te filmi francez i vitit 2014, “La Famille Bélier”, është një film që ka në qendër njerëzit që nuk dëgjojnë dhe përpjekjet e tyre për të kuptuar botën. Në qendër të filmit është një familje ku të dy prindërit (Troy Kotsur dhe Marlee Matlin) përpiqen të kuptojnë ëndrrat e vajzës adoleshente, Ruby (Emilia Jones) që dëshiron të bëhet këngëtare.

“CODA” u nominua gjithashtu për “Aktorin më të mirë në rol joprotagonist” dhe “Skenarin më të mirë të përshtatur”, ku edhe në këto çmime u shpall fitues. Ndërkohë aktori Troy Kotsur hyri në histori si i pari aktori i parë mashkull nga komuniteti i njerëzve që nuk dëgjojnë, që fiton një Oscar. Ai u shpall mbrëmjen e djeshme si fitues i çmimit “Aktori më i mirë në rol joprotagonist”. Gjithashtu e para nga ky komunitet që fitoi një çmim Oscar ishte edhe aktorja Marlee Matlin, e cila gjithashtu luan në “CODA”. Ajo fitoi Oscar në vitin 1987 si “Aktorja më e mirë” për rolin e saj në “Children of a Lesser God”.

 

Më poshtë janë renditur të gjithë fituesit dhe të nominuarit në edicionin e 94-të Oscars 2022: 

 

Filmi më i mirë

 

Belfast

Coda – FITUES!

Don’t Look Up

Drive My Car

Dune

King Richard

Licorice Pizza

Nightmare Alley

The Power of the Dog

West Side Story

 

Regjia më e mirë

 

Kenneth Branagh (Belfast)

Drive My Car (Ryûsuke Hamaguchi)

Paul Thomas Anderson (Licorice Pizza)

Jane Campion (The Power of the Dog) – FITUESE!

Steven Spielberg (West Side Story)

 

Aktori më i mirë

 

Javier Bardem (Being the Ricardos)

Benedict Cumberbatch (The Power of the Dog)

Andrew Garfield (tick, tick … BOOM!)

Will Smith (King Richard) – FITUES!

Denzel Washington (The Tragedy of Macbeth)

 

Aktorja më e mirë

 

Jessica Chastain (The Eyes of Tammy Faye) – FITUESE!

Olivia Colman (The Lost Daughter)

Penélope Cruz (Parallel Mothers)

Nicole Kidman (Being the Ricardos)

Kristen Stewart (Spencer)

 

Aktorja më e mirë në rol joprotagonist

 

Jessie Buckley (The Lost Daughter)

Ariana DeBose (West Side Story) – FITUESE!

Judi Dench (Belfast)

Kirsten Dunst (The Power of the Dog)

Aunjanue Ellis (King Richard)

 

Aktori më i mirë në rol joprotagonist

 

Ciarán Hinds (Belfast)

Troy Kotsur (Coda) – FITUES!

Jesse Plemons (The Power of the Dog)

JK Simmons (Being the Ricardos)

Kodi Smit-McPhee (The Power of the Dog)

 

Efektet vizuale

 

Dune – FITUES!

Free Guy

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

No Time to Die

Spider-Man: No Way Home

 

Produksioni

 

Dune – FITUES!

Nightmare Alley

The Power of the Dog

The Tragedy of Macbeth

West Side Story

 

Filmi më i mirë ndërkombëtar

 

Drive My Car – FITUES!

Flee

The Hand of God

Lunana: A Yak in the Classroom

The Worst Person in the World

 

Kinematografia

 

Dune – FITUES!

Nightmare Alley

The Power of the Dog

The Tragedy of Macbeth

West Side Story

 

Kënga më e mirë origjinale

 

Be Alive (King Richard)

Dos Oruguitas (Encanto)

Down to Joy (Belfast)

No Time to Die (No Time to Die) – FITUESE!

Somehow You Do (Four Good Days)

 

Dokumentari me metrazh të shkurtër

 

Audible

Lead Me Home

The Queen of Basketball – FITUES!

Three Songs for Benazir

When We Were Bullies

 

Dokumentari më i mirë

 

Ascension

Attica

Flee

Summer of Soul – FITUES!

Writing With Fire

 

Filmi më i mirë i animuar

 

Encanto – FITUES!

Flee

Luca

The Mitchells Vs the Machines

Raya and the Last Dragon

 

Grimi dhe flokët

 

Coming 2 America

Cruella

Dune

The Eyes of Tammy Faye – FITUES!

House of Gucci

 

Editimi

 

Don’t Look Up

Dune – FITUES!

King Richard

The Power of the Dog

tick, tick… BOOM!

 

Filmi më i mirë me metrazh të shkurtër

 

Ala Kachuu – Take and Run

The Dress

The Long Goodbye – FITUES!

On My Mind

Please Hold

 

Filmi i animuar me metrazh të shkurtër

 

Affairs of the Art

Bestia

Boxballet

Robin Robin

The Windshield Wiper – WINNER

 

Skenari origjinal më i mirë 

 

Belfast (Kenneth Branagh) – FITUES!

Don’t Look Up (Adam McKay, David Sirota)

Licorice Pizza (Paul Thomas Anderson)

King Richard (Zach Baylin)

The Worst Person in the World (Eskil Vogt, Joachim Trier)

 

Skenari më i mirë i përshtatur

 

Coda (Sian Heder) – FITUES!

Drive My Car (Ryusuke Hamaguchi, Takamasa Oe)

Dune (Eric Roth, Jon Spaihts, Denis Villeneuve)

The Lost Daughter (Maggie Gyllenhaal)

The Power of the Dog (Jane Campion)

 

Kompozimi më i mirë

 

Don’t Look Up

Dune – FITUES!

Encanto

Parallel Mothers

The Power of the Dog

 

Sound

 

Belfast

Dune – FITUES!

No Time to Die

The Power of the Dog

West Side Story

 

Kostumografia

 

Cruella – FITUES!

Cyrano

Dune

Nightmare Alley

West Side Story

  • https://cp1.sednastream.com/proxy/radiosol/stream
  • Radio SOL