Nga Ed Sheeran, tek BTS dhe Taylor Swift. Kjo është lista e plotë e fituesve të MTV EMAS 2021.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Eventi i ndarjes së çmimeve MTV EMAS për vitin 2021 është mbajtur ditën e dielë në Budapest, Hungari nën moderimin e Saweetie për këtë edicion. Fituesit ishin të shumtë, duke nisur që nga superyjet globale BTS tek ikonat e popit Ed Sheeran dhe Taylor Swift, kampionët e Eurovizionit 2021 Måneskin, te ylli i Mandopop nga Singapori JJ Lin e tek këngëtarja dhe kantautorja e popit Olivia Rodrigo.

“Bad habits” nga Ed Sheeran i dhuroi disa çmime të mëdha këngëtarit anglez 30-vjeçar, duke i dhënë atij çmimet për “Artistin më të Mirë” dhe “Këngën më të Mirë”. Shijen e fitores gjatë spektaklit elektrizues e shijuan edhe Lil Nas X, Nicki Minaj, Olivia Rodrigo, Maluma dhe vetë Saweetie. Megjithatë, ishte BTS, grupi korean që pati pjesën më të bukur të mbrëmjes, duke marrë gjithsej katër fitore në kategori duke përfshirë “Këngën më të mirë”, “K-Popin më të mirë”, “Grupin më të Mirë” dhe “Fansat më të mëdhenj”.

Në një listë më të detajuar të kategorive:

“Artisti më i mirë” fitoi Ed Sheeran, “Kënga Pop më e mirë” fitoi BTS, “Kënga më e mirë” sërish ishte fitues Ed Sheeran me Bad Habits.

Kategoria “Videoja më e mirë” pati fitues Lil Nas X – MONTERO (Call Me By Your Name), “Bashkëpunimi më i mirë” u shpall ai i Doja Cat ft. SZA- Kiss Me More “Kënga e re me e mirë” u fitua nga S dhe “Kënga më e mirë elektronik” u fitua nga David Guetta.

“Kënga më e mirë Rock” u fitua nga gruqi italian që fitoi edhe Eurovisionin këtë vit Måneskin, “Kënga ë e mirë Alternativ” u fitua nga YUNGBLUD, “Kënga latine më e mirë” u fitua nga Maluma kurse “Kënga më e mirë Hip Hop” pati fituese Nicki Minaj.

“K-Pop më i mirë” u fitua nga BTS të cilët fituan gjithashtu dhe kategorinë “Grupi më i mirë” si dhe “Fansat më të mëdhenj”. “Push-i më i mirë” u fitua nga Olivia Rodrigo, “Video më e mirë” ishte e Billie Eilish – Fuqia juaj kurse “MTV EMA Generation Change” u fitua nga Viktória Radványi.

Gjithashtu këngëtari i njohur shqiptar Gjon Muharremaj ka shënuar fitore në “MTV EMA”. Muharremaj është një këngëtar i njohur si në Shqipëri ashtu edhe në Zvicër, pasi fitoi vendin e tretë në Eurovizion. Së fundmi këngëtari ka arritur një tjetër sukses duke shënuar fitore në “MTV Europe Music Awards”. Me anë të një postimi në ‘Instagram’ Gjoni ka treguar se ka fituar çmimin “Best Swiss Act” në “MTV EMA”. Duke falenderuar njerëzit që e mbështetën dhe fansat e tij, ai ka ndarë dhe disa foto në instagram.

  • https://cp1.sednastream.com/proxy/radiosol/stream
  • Radio SOL