Ndahet nga jeta fituesi i Nobelit për Paqe, Desmond Tutu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Fituesi i Çmimit Nobel për Paqe, Desmond Tutu u nda nga jeta më 26 dhjetor. Lajmin për vdekjen e tij e dha presidenti i Afrikës së Jugut, Cyril Ramaphosa. Tutu ishte një aktivist i njohur i tonë” duke shtuar, “humbja e kombit tonë është me të vërtetë një humbje globale”.cili luftoi për barazi racore si dhe aktivist i të drejtave të komunitetit LGBT në Afrikën e Jugut duke qenë njëkohësisht kryepeshkop atje.

Presidenti i Afrikës së Jugut Cyril Ramaphosa e përshkroi Tutu në një fjalim televiziv si “një nga patriotët më të mirë të kombit 

Tutu fitoi çmimin Nobel në 1984 në njohjen e kundërshtimit të tij jo të dhunshëm ndaj sundimit të pakicës së bardhë. Presidenti i SHBA Joe Biden gjithashtu tha se Tutu ndoqi thirrjen e tij shpirtërore për të krijuar një botë më të mirë, më të lirë dhe më të barabartë. “Trashëgimia e tij i kapërcen kufijtë dhe do të ketë jehonë gjatë gjithë shekujve.”

  • https://cp1.sednastream.com/proxy/radiosol/stream
  • Radio SOL