Mary J. Blige do të nderohet me çmimin Icon në Billboard Music Awards 2022 më 15 maj.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Këngëtarja Mary J. Blige do t’i shtojë listës së saj një tjetër çmim, atë që njihet si Icon dhe do të ndahet nga Billboard Music Awards 2022 (BBMA), evinimenti i njohur muzikor që këtë vit do të mbahet në muajin Maj. Ky do të jetë çmimi i saj i 11-të i Billboard Music, duke përfshirë albumin e vitit dhe nëntë trofe për artisten R&B/hip-hop të vitit dhe për artisten femër Hot 100.

Këngëtarja e “Just Fine” i bashkohet një liste ekskluzive prej vetëm 10 muzikantësh për të marrë çmimin. Fituesit e mëparshëm të trofeut përfshijnë Neil Diamond, Stevie Wonder, Prince, Jennifer Lopez, Celine Dion, Cher, Janet Jackson, Mariah Carey, Garth Brooks dhe Pink.

Këtë vit kryesuesi i listës së të nominuarve është The Weekend me 17 nominime i ndjekur më pas nga Doja Cat me 14 nominime.

Në një deklaratë Mary J. Blige u shpreh duke thënë se: “Karriera ime ka qenë një udhëtim kaq i jashtëzakonshëm dhe i papritur që ka përfshirë shumë kthesa në rrugë që nuk mund t’i imagjinoja kurrë si aktrimi, prodhimi, hapja e bizneseve dhe tani, madje edhe festivali im i muzikës. Përmes gjithë kësaj, unë gjithmonë në një mënyrë ose në një tjetër u ktheva te dashuria ime e parë, muzika. Të njihesh në këtë mënyrë në këtë moment, me çmimin “Icon” në Billboard Music Awards, është një nder i jashtëzakonshëm dhe jam vërtet e përulur.”

Blige është konfirmuar gjithashtu që do të jetë një nga performueset kryesorë të Billboard Music Awards 2022, përpara se ajo të pranojë çmimin prestigjioz Billboard Icon.

  • https://cp1.sednastream.com/proxy/radiosol/stream
  • Radio SOL