Lista e të nominuarve të “BAFTA 2023”.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Sikurse çdo vit,Akademia Britanike e Arteve të Filmit dhe Televizionit shpalli zgjedhjet e tyre për ndarjen e çmimeve 2023. Në kategoritë e aktrimit, Everywhere Everywhere All at Once dhe The Banshees of Inisherin kanë më së shumti nominime, me të dy filmat gjithashtu për filmin më të mirë dhe regjisorin më të mirë, mes kategorive të tjera.Këtë vit ndarja e çmimeve BAFTA awards 2023 do të transmetohen më 19 shkurt në orën 19:00. Në vijim mund të shihni listën e plotë të të nominuarve për çmimet BAFTA 2023:

 

Filmi më i mirë 


All Quiet on the Western Front
The Banshees of Inisherin
Elvis
Everything Everywhere All At Once
Tár

 

Filmi më i mirë në gjuhë të huaj


All Quiet on the Western Front
Argentina, 1985
Corsage
Decision to Leave
The Quiet Girl

 

Dokumentari më i mirë


All That Breathes
All the Beauty and the Bloodshed
Fire of Love
Moonage Daydream
Navalny

 

Film i animuar


Guillermo del Toro’s Pinocchio
Marcel the Shell with Shoes On
Puss in Boots: The Last Wish
Turning Red

 

Regjisori më i mirë


Edward Berger, All Quiet on the Western Front
Martin McDonagh, The Banshees of Inisherin
Park Chan-wook, Decision to Leave
Daniel Kwan and Daniel Scheinert, Everything Everywhere All At Once
Todd Field, Tár
Gina Prince-Bythewood, The Woman King

 

Aktorja kryesore


Ana de Armas, Blonde
Cate Blanchett, Tár
Viola Davis, The Woman King
Danielle Deadwyler, Till
Emma Thompson, Good Luck to You, Leo Grande
Michelle Yeoh, Everything Everywhere All At Once

 

Aktori kryesor


Austin Butler, Elvis
Brendan Fraser, The Whale
Colin Farrell, The Banshees of Inisherin
Daryl McCormack, Good Luck to You, Leo Grande
Paul Mescal, Aftersun
Bill Nighy, Living

 

Aktore dytësore


Angela Bassett, Black Panther: Wakanda Forever
Hong Chau, The Whale
Kerry Condon, The Banshees of Inisherin
Jamie Lee Curtis, Everything Everywhere All At Once
Dolly De Leon, Triangle of Sadness
Carey Mulligan, She Said

 

Aktori dytësor


Brendan Gleeson, The Banshees of Inisherin
Barry Keoghan, The Banshees of Inisherin
Ke Huy Quan, Everything Everywhere All At Once
Eddie Redmayne, The Good Nurse
Albrecht Schuch, All Quiet on the Western Front
Michael Ward, Empire of Light

 

Kasti i aktorëve


Aftersun
All Quiet on the Western Front
Elvis
Everything Everywhere All At Once
Triangle of Sadness

 

Kinematografia


All Quiet on the Western Front
The Batman
Elvis
Empire of Light
Top Gun: Maverick

 

Editim


All Quiet on the Western Front
The Banshees of Inisherin
Elvis
Everything Everywhere All At Once
Top Gun: Maverick

 

Efekte speciale


All Quiet on the Western Front
Avatar: The Way of Water
The Batman
Everything Everywhere All at Once
Top Gun: Maverick

  • https://cp1.sednastream.com/proxy/radiosol/stream
  • Radio SOL