Lista e nominimeve të ‘Latin Grammy Award 2022’

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Akademia e Regjistrimit Latin shpalli të martën kandidatët për ceremoninë e ndarjes së çmimeve të këtij viti. Eventi do të mbahet të enjten, më 17 nëntor në a Mandalay Bay në Las Vegas. Ndër artistët e tjerë të nominuar më të mirë të këtij viti janë Edgar Barrera, Rauw Alejandro dhe Christina Aguilera. “Në Akademinë Latine të Regjistrimit ne vazhdimisht përpiqemi të mbështesim dhe inkurajojmë krijuesit e muzikës latine. Këta të nominuar përfaqësojnë momentin e madh që po përjeton aktualisht muzika jonë,”u shpreh Manuel Abud, CEO në një deklaratë. “Ne jemi krenarë të prezantojmë nominimet me këtë grup të larmishëm artistësh dhe nisin zyrtarisht sezonin e 23 të Çmimeve Latine GRAMMY.Akademia vlerëson dhjetëra pretendentët e “Record of the Year” pasi ata “pasqyrojnë diversitetin brenda muzikës latin dhe ndikimin e saj kulturor në rritje në mbarë botën”.

Lista e të nominuarve:

Rekordi i Vitit

“Pa Mis Muchachas” – Christina Aguilera, Becky G, Nicki Nicole Featuring Nathy Peluso

“Castillos De Arena” – Pablo Alborán

“Envolver” – Anitta

“Pa’lla Voy” – Marc Anthony

“Ojitos Lindos” – Bad Bunny & Bomba Estéreo

“Pegao” – Camilo

“Tocarte” – Jorge Drexler & C. Tangana

“Provenza” – Karol G

“Vale La Pena” – Juan Luis Guerra

“La Fama” – Rosalía Featuring The Weeknd

“Te Felicito” – Shakira & Rauw Alejandro

“Baloncito Viejo” – Carlos Vives & Camilo

 

Albumi i vitit

Aguilera – Christina Aguilera

Pa’lla Voy – Marc Anthony

Un Verano Sin Ti – Bad Bunny

Deja – Bomba Estéreo

Tinta Y Tiempo – Jorge Drexler

Ya No Somos Los Mismos – Elsa y Elmar

Viajante – Fonseca

Motomami (Digital Album) – Rosalía

Sanz – Alejandro Sanz

Dharma – Sebastián Yatra

 

Artisti më i mirë i ri i vitit

Angela Álvarez

Sofía Campos

Cande y Paulo

Clarissa

Silvana Estrada

Pol Granch

Nabález

Tiare

Vale

Yahritza y Su Esencia

Nicole Zignago

  • https://cp1.sednastream.com/proxy/radiosol/stream
  • Radio SOL