Lista e fituesve të Golden Globes 2023.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Pasi fillimisht u hoq nga transmetimi mes polemikave të shumta për mungesën e diversitetit, shfaqja e çmimeve Golden Globes  është rikthyer në NBC pas ndryshimeve  të bëra nga Shoqata e Shtypit të Huaj të Hollivudit. Ndër të nominuarit e filmit, The Banshees of Inisherin udhëhoqi me tetë nominime, duke fituar në fund çmimin kryesor midis filmave muzikorë ose komedi. The Fabelmans shënoi një fitore të filmit më të mirë dramatik si dhe një statujë regjie për Steven Spielberg. Katër herë i nominuari The White Lotus kryesoi kategorinë e serive të kufizuara, duke shënuar fitoren e aktores dytësore Jennifer Coolidge ndërsa House of the Dragon u shpall seriali më i mirë dramatik. 

 

Kjo është lista e plotë e fituesve të Golden Globes:

Filmi më i mirë (Dramë)

The Fabelmans

 

Filmi më i mirë i animuar

Pinocchio i Guillermo del Toro

 

Filmi më i mirë (gjuhë jo angleze)

Argjentinë, 1985 (Argjentinë)

 

Aktorja më e mirë (Dramë)

Cate Blanchett (Tar)

 

Aktori më i mirë

Austin Butler (Elvis)

 

Aktorja më e mirë (Muzikël ose Komedi)

Michelle Yeoh

 

Aktori më i mirë (Muzikël ose Komedi)

 Colin Farrell (The Banshees of Inisherin)

 

Aktorja më e mirë në rol dytësor

Angela Bassett (Black Panther: Wakanda Forever)

 

Aktori më i mirë në rol dytësor

Ke Huy Quan 

 

Regjisori më i mirë

James Cameron (Avatar: Rruga e Ujit)

Daniel Kwan dhe Daniel Scheinert (Gjithçka Kudo Gjithçka Përnjëherë)

Baz Luhrmann (Elvis)

Martin McDonagh (The Banshees of Inisherin)

 

FITUES: Steven Spielberg (The Fabelmans)

 

  • https://cp1.sednastream.com/proxy/radiosol/stream
  • Radio SOL