Kjo është lista e nominimeve të çmimeve Grammy për vitin 2022 !

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Akademia e Regjistrimit shpalli të martën kandidatët për edicionin e 64-të ndarjes së çmimeve Grammy, të cilat do të zhvillohen në Staples Center në Los Angeles më 31 janar.

Grammy-t do të duken pak më ndryshe këtë vit, pasi të katërt kategoritë e mëdha: kënga e vitit, rekordi i vitit, albumi i vitit dhe artisti i ri më i mirë, tani do të përmbajnë nga 10 nominime secila në vend të tetë nominimeve që kanë zakonisht.

Në krye të këtij viti është Jon Batiste, albumi i të cilit “We Are” e ndihmoi atë të sigurojë 11 nominime të jashtëzakonshme, duke përfshirë albumin e vitit, rekordin e vitit dhe albumin më të mirë R&B.

Justin Bieber, Doja Cat dhe H.E.R numërojnë nga tetë nominime, ndërsa Billie Eilish dhe Olivia Rodrigo do të shkojnë në natën e Grammy-it me nga shtatë të tilla.

Ky shënon vitin e tretë radhazi të Eilish që nominohet për rekordin e vitit, këngën e vitit dhe performancën më të mirë solo pop, ndërsa Rodrigo është gjithashtu e gatshme të bëjë histori. Nëse ajo fiton kategoritë në të cilat është nominuar, ajo do të shpallet femra e dytë dhe personi i dytë më i ri në moshë që e ka bërë këtë.

Ndërkohë, tre nominimet e JAY-Z këtë vit gjithashtu i siguruan atij një vend në librat e historisë me një total të ri prej 83 nominimesh në karrierë. Ai ia ka kaluar Quincy Jones për titullin e personit me më shumë nominime për Grammy të të gjitha kohërave. Dy tundimet e Paul McCartney këtë vit e bëjnë atë artistin e dytë më të nominuar të të gjitha kohërave, me 81 të tilla.

Më poshtë do të lexoni listën e plotë të nominimeve.

REGJISTRIMI MUZIKOR I VITIT

ABBA – I Still Have Faith in You

Jon Batiste – Freedom

Tony Bennett, Lady Gaga – I Get a Kick Out of You

Justin Bieber, Daniel Cesar, Giveon – Peaches

Brandi Carlile – Right on Time

Doja Cat, SZA – Kiss Me More

Billie Eilish – Happier Than Ever

Lil Nas X – Montero (Call Me by Your Name)

Olivia Rodrigo – Drivers License

Silk Sonic – Leave the Door Open

 

ALBUMI I VITIT

We Are – Jon Batiste

Tony Bennett and Lady Gaga – Love for Sale

Justin Bieber – Justice (Triple Chucks Deluxe)

Doja Cat – Planet Her (Deluxe)

Billie Eilish – Happier Than Ever

H.E.R. – Back of My Mind

Lil Nas X – Montero

Olivia Rodrigo – Sour

Taylor Swift – Evermore

Kanye West – Donda

 

KËNGA E VITIT

Ed Sheeran – Bad Habits

Alicia Keys, Brandi Carlile – A Beautiful Noise

Olivia Rodrigo – Drivers License

H.E.R. – Fight for You

Billie Eilish – Happier Than Ever

Doja Cat, SZA – Kiss Me More

Silk Sonic – Leave the Door Open

Lil Nas X – Montero (Call Me by Your Name)

Justin Bieber, Daniel Cesar, Giveon – Peaches

Brandi Carlile – Right on Time

 

ARTISTI I RI MË I MIRË

Arooj Aftab

Jimmie Allen

Baby Keem

Finneas

Glass Animals

Japanese Breakfast

The Kid Laroi

Arlo Parks

Olivia Rodrigo

Saweetie

 

PERFORMANCA MË E MIRË SOLO E ZHANRIT POP

Justin Bieber – Anyone

Brandi Carlile – Right on Time

Billie Eilish – Happier Than Ever

Ariana Grande – Positions

Olivia Rodrigo – Drivers License

 

PERFORMANCA MË E MIRË DUO/GRUP E ZHANRIT POP

Tony Bennett, Lady Gaga – I Get a Kick Out of You

Justin Bieber, Benny Blanco – Lonely

BTS – Butter

Coldplay – Higher Power

Doja Cat, SZA – Kiss Me More

 

ALBUMI MË I MIRË TRADICIONAL

Tony Bennett, Lady Gaga – Love for Sale

Norah Jones – ’Til We Meet Again (Live)

Tori Kelly – A Tori Kelly Christmas

Ledisi – Ledisi Sings Nina

Willie Nelson – That’s Life

Dolly Parton – A Holly Dolly Christmas

 

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT POP

Justin Bieber – Justice (Triple Chucks Deluxe)

Doja Cat – Planet Her (Deluxe)

Billie Eilish – Happier Than Ever

Ariana Grande – Positions

Olivia Rodrigo – Sour

 

REGJISTRIMI MË I MIRË MUZIKOR I ZHANRIT DANCE/ELECTRONIC

Afrojack & David Guetta – Hero

Ólafur Arnalds, Bonobo – Loom

James Blake – Before

Bonobo, Totally Enormous Extinct Dinosaurs – Heartbreak

Caribou – You Can Do It

Rüfüs du Sol – Alive

Tiësto – the Business

 

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT DANCE/ELECTRONIC

Black Coffee – Subconsciously

Illenium – Fallen Embers

Major Lazer – Music Is The Weapon (Reloaded)

Marshmello – Shockwave

Sylvan Esso – Free Love

Ten City – Judgement

 

ALBUMI MË I MIRË KONTEMPORAN

Randy Brecker, Eric Marienthal – Double Dealin’

Rachel Eckroth – The Garden

Taylor Eigsti – Tree Falls

Steve Gadd Band – At Blue Note Tokyo

Mark Lettieri – Deep: The Baritone Sessions, Vol. 2

 

PERFORMANCA MË E MIRË E ZHANRIT ROCK

AC/DC – Shot in the Dark

Black Pumas – Know You Better (Live From Capitol Studio A)

Chris Cornell – Nothing Compares 2 U

Deftones – Ohms

Foo Fighters – Making a Fire

 

KËNGA MË E MIRË E ZHANRIT ROCK

Weezer – All My Favorite Songs

Kings of Leon – The Bandit

Mammoth WVH – Distance

Paul McCartney – Find My Way

Foo Fighters – Waiting on a War

 

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT ROCK

AC/DC – Power Up

Black Pumas – Capitol Cuts – Live From Studio A

Chris Cornell – No One Sings Like You Anymore Vol. 1

Foo Fighters – Medicine at Midnight

Paul McCartney – McCartney III

 

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT ALTERNATIVE

Fleet Foxes – Shore

Halsey – If I Can’t Have Love, I Want Power

Japanese Breakfast – Jubilee

Arlo Parks – Collapsed in Sunbeams

St. Vincent – Daddy’s Home

 

PERFORMANCA MË E MIRË R&B

Snoh Aalegra – Lost You

Justin Bieber, Daniel Cesar, Giveon – Peaches

H.E.R. – Damage

Silk Sonic – Leave the Door Open

Jazmine Sullivan – Pick Up Your Feelings

 

PERFORMANCA MË E MIRË R&B

H.E.R. – Damage

SZA – Good Days

Giveon – Heartbreak Anniversary

Silk Sonic – Leave the Door Open

Jazmine Sullivan – Pick Up Your Feelings

 

ALBUMI MË I MIRË R&B

Snoh Aalegra – Temporary Highs in the Violet Skies

Jon Batiste – We Are

Leon Bridges – Gold-Diggers Sound

H.E.R. – Back of My Mind

Jazmine Sullivan – Heaux Tales

 

PERFORMANCA MË E MIRË E ZHANRIT RAP

Baby Keem, Kendrick Lamar – Family Ties

Cardi B – Up

  1. Cole, 21 Savage & Morray – My Life

Drake, Future, Young Thug – Way Too Sexy

Megan Thee Stallion – Thot Shit

 

KËNGA MË E MIRË E ZHANRIT RAP

DMX, Jay-Z, Nas – Bath Salts

Saweetie, Doja Cat – best Friend

Baby Keem, Kendrick Lamar – Family Ties

Kanye West, Jay-Z – Jail

  1. Cole, 21 Savage & Morray – My Life

 

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT RAP

  1. Cole – The Off-Season

Drake – Certified Lover Boy

Nas – King’s Disease II

Tyler, the Creator – Call Me If You Get Lost

Kanye West – Donda

 

PERFORMANCA MË E MIRË SOLO E ZHANRIT COUNTRY

Luke Combs – Forever After All

Mickey Guyton – Remember Her Name

Jason Isbell – All I Do Is Drive

Kacey Musgraves – Camera Roll

Chris Stapleton – You Should Probably Leave

 

PERFORMANCA MË E MIRË DUO/GRUP E ZHANRIT COUNTRY

Jason Aldean, Carrie Underwood – If I Didn’t Love You

Brothers Osborne – Younger Me

Dan + Shay – Glad You Exist

Ryan Hurd, Maren Morris – Chasing After You

Elle King, Miranda Lambert – Drunk (And I Don’t Wanna Go Home)

 

KËNGA MË E MIRË E ZHANRIT COUNTRY

Maren Morris – Better Than We Found It

Kacey Musgraves – Camera Roll

Chris Stapleton – Cold

Thomas Rhett – Country Again

Walker Hayes – Fancy Like

Mickey Guyton – Remember Her Name

 

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT COUNTRY

Brothers Osborne – Skeletons

Mickey Guyton – Remember Her Name

Miranda Lambert, Jon Randall, Jack Ingram – The Marfa Tapes

Sturgill Simpson – The Ballad of Dood & Juanita

Chris Stapleton – Starting Over

 

KLIPI MË I MIRË I VITIT

AC/DC – Shot in the Dark

Jon Batiste – Freedom

Tony Bennet, Lady Gaga – I Get a Kick Out of You

Justin Bieber, Daniel Cesar – Peaches

Billie Eilish – Happier Than Ever

Lil Nas X – Montero (Call Me by Your Name)

 

KOLONA ZANORE MË E MIRË E VITIT

Bo Burnham – Inside

David Byrne – David Byrne’s American Utopia

Billie Eilish – Happier Than Ever (A Love Letter to Los Angeles)

Jimi Hendrix – Music, Money, Madness…Jimi Hendrix in Maui

Various Artists – Summer of Soul

  • https://cp1.sednastream.com/proxy/radiosol/stream
  • Radio SOL