Kim Kardashian dhe Kanye West mësohet se kanë finalizuar divorcin e tyre.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Kim dhe Kanye, një nga çiftet më të famshëm të showbiz-it dhe më të përfolur prej vitesh filluan të njiheshin në vitin 2012 dhe u martuan në maj të vitit 2014. Ata tashmë kanë katër fëmijë, North tetë vjeç, Saint, gjashtë vjeç, Çikago-katër vjeç dhe Psalm dy vjeç. Sipërmarrësja ka qenë gjithashtu e martuar për pak kohë me Kris Humphries në vitin 2011 dhe me Damon Thomas nga viti 2000 deri në 2003. Ajo aktualisht është në lidhje me Pete Davidson, ndërsa Kanye së fundmi ka qenë i lidhur me modelenn Chaney Jones.

Martesa e tyre fillimisht ra në krizë në kulmin e shpërthimeve publike të West në 2020 pasi ai nisi një ofertë të diskutueshme për president të Shteteve të Bashkuara dhe zbuloi detaje thellësisht personale rreth familjes dhe martesës së tij në gjurmët e fushatës dhe në Twitter. Në atë kohë, Kardashian adresoi diagnozën e tij të çrregullimit bipolar në një deklaratë të rrallë publike, duke kërkuar nga fansat “dhembshuri” dhe duke pranuar situatën e tyre “të komplikuar dhe të dhimbshme”.

 

Më pas, Kardashian bëri kërkesë për divorc nga West në shkurt 2021 pas gati shtatë vitesh martesë. Muaj më vonë, në dhjetor, ajo kërkoi të deklarohej ligjërisht beqare. Ajo kërkoi gjithashtu që të ndaheshin çështjet e kujdestarisë dhe pasurisë së fëmijës nga statusi i saj martesor dhe t’i rikthehej emri i vajzërisë.

Në dokumentet e fundit gjyqësore, të depozituara më 23 shkurt, Kardashian tha: “Kam shumë dëshirë të divorcohem. Unë i kam kërkuar Kanye që ta mbajë private divorcin tonë, por ai nuk e ka bërë këtë. Kanye ka dhënë shumë dezinformata në lidhje me tonën. çështjet private familjare dhe bashkëprindërimi në mediat sociale që ka krijuar shqetësim emocional. Unë besoj se gjykata që përfundon statusin tonë martesor do ta ndihmojë Kanye të pranojë se marrëdhënia jonë martesore ka marrë fund dhe të ecë përpara në një rrugë më të mirë e cila do të na ndihmojë në paqe bashkë-prindërimi i fëmijëve tanë”.

Sipas disa burimeve mediatike Kim dhe Kanye tani janë ligjërisht të divorcuar ku Kim ka zgjedhur gjithashtu të heqë “West” nga mbiemri i saj. Avokati i Kanye, Chris Melcher, kërkoi gjithashtu rimbursimin e fondeve që do të ndahen “në rast se njëri prej tyre vdes”, një kusht që gjyqtari e pranoi. Megjithatë, gjykatësi mohoi kërkesat në lidhje me pasuritë që Kim ka në besim dhe se nëse 41-vjeçarja zgjedh të rimartohet, ajo do të “heqë dorë nga privilegji martesor”.

  • https://cp1.sednastream.com/proxy/radiosol/stream
  • Radio SOL