Këngëtarët Rihanna, Beyoncé dhe Taylor Swift janë renditur në listën e 100 femrave më të fuqishme në botë të revistës Forbes për vitin 2021.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Të martën më 7 dhjetor, Forbes publikoi listën vjetore dhe gjithsej 15 femra nga media dhe showbizi u nderuan si femrat më të fuqishme në botë. Rihanna, e cila së fundmi u emërua Heroinë Kombëtare e republikës së sapo themeluar të Barbados, zuri vendin e 68-të në listë.

Forbes zbuloi gjithashtu se këngëtarja e “Diamonds” tani është një miliardere, falë suksesit të linjës së saj kozmetike Fenty Beauty.

Në bashkëpronësi të shitësit francez me pakicë luksoze LVMH, marka e bukurisë grumbulloi mbi 550 milion dollarë (afërsisht 415 milion £) të ardhura në vitin 2020.

Këngëtarja e “Single Ladies” Beyoncé gjithashtu u rendit në vendin e 76-të në listën e Forbes. 

Ndërsa Taylor Swift duke u renditur në vendin nr 78, ka thyer rekorde të shumta muzikore këtë vit.  Përmbledhja e këngëtares për muzikën e ripublikuar “Red” (Versioni i Taylor) u bë albumi i 10-të i këngëtares që arriti në vendin e parë në Billboard 200. Më tej, kënga e saj 10-minutëshe nga Red, “All Too Well” u bë kënga më e gjatë që arriti ndonjëherë në vendin e parë në listën e Billboard Hot 100 në SHBA.

Kjo është lista e plotë me 10 gratë më të fuqishme në botë për vitin 2021:

 

1.Filantropistja MacKenzie Scott

 

 1. Nënkryetarja e SHBA Kamala Harris

 

 1. Presidentja e Bankës Qendrore Evropiane, Christine Lagarde

 

 1. CEO e General Motors Mary Barra

 

 1. Filantropistja Melinda French Gates

 

 1. CEO i Fidelity Investments Abigail Johnson

 

 1. Kryetarja Ekzekutive e Santander, Ana Patricia Botín

 

 1. Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen

 

 1. Presidentja e Tajvanit Tsai Ing-wen

 

 1. CEO e Açenture, Julie Sweet
 • https://cp1.sednastream.com/proxy/radiosol/stream
 • Radio SOL