Kanye West bën homazhe për vdekjen e Virgil Abloh.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Kanye West ia kushtoi shërbimin e tij më të fundit të së dielës të ndjerit Virgil Abloh, i cili ndërroi jetë pas një beteje dyvjeçare me angiosarkoma kardiake, një formë e rrallë kanceri. 

Së bashku me korin, “Ye” performoi këngë ungjillore dhe hitin “Easy On Me” të Adelës për nder të mikut dhe bashkëpunëtorit të tij të ndjerë. Në kujtim të dashur të Virgil Abloh Ye lexoi edhe një mesazh në fund të homazheve.

Abloh, truri i Off-White, u takua me Ye në një shtypshkronjë në Çikago në fillim të viteve 2000 dhe më vonë u bë miku dhe mbrojtësi i tij. Mes marrëdhënieve të tyre të biznesit, ai projektoi kopertinat e albumit për Yeezus dhe My Beautiful Dark Twisted Family. Së fundmi, siç u përmend në mesazhin e meshës të dielën, drejtori kreativ i Louis Vuitton Men’s solli vizionin e tij artistik në projektin e fundit të Ye, “Donda”.

Fatkeqësisht, ndërsa Abloh bëri ndikimin e tij të qëndrueshëm në industrinë e modës, ai po luftonte një betejë të fshehtë me angiosarkoma kardiake. 

Homazhet dhe ngushëllimet për të ishin të shumta edhe nga shumë emra të tjerë të njohur të showbiz-it.

“Zemra ime është thyer Virgil ti ishe një gjeni krijues i sjellshëm, bujar dhe i zhytur në mendime puna jote si njeri dhe puna jote si qenie shpirtërore do të jetojnë përgjithmonë”, shkroi Pharrell Williams. “Dërgimi i dashurisë dhe dritës për gruan, fëmijët, familjen dhe ditët e tua. ti je me Mjeshtrin tani, shkëlqe.”

“Të dua vëlla. Unë dua të them kaq shumë, por nuk mundem tani”, shtoi Westside Gunn. “Kohët e fundit ju tregova këtë pikturë që kisha pikturuar Mariella si 1 nga frymëzimet më të mëdha në jetën time, e cila tani është e paçmuar. Njerëzit mendojnë se më njohin, por në të vërtetë nuk mendojnë se kjo ishte familja ime këtu.”

Frank Ocean postoi gjithashtu një homazh për Abloh, të cilin ai e quajti “heroi” i tij.

  • https://cp1.sednastream.com/proxy/radiosol/stream
  • Radio SOL