John Legend largohet nga Sony Music pas 17 vitesh dhe nuk është i vetmi: BTS dhe Maxwell u larguan gjithashtu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Albumi i parë i John Legend ishte hiti i tij më i madh. “Get Lifted”, i publikuar në vitin 2004 ishte fillimi i karrierës së tij. Tashmë 17 vjet më vonë, Legend emri i vërtetë i të cilit është John Stephens është larguar nga labeli dhe ka nënshkruar një marrëveshje me Universal’s Republic Records. Republic është labeli më i kërkuar në biznesin e muzikës.

John tha për mediat një vit më parë se: “Mënyra se si i fitoni paratë nga puna juaj është përmes shumë gjërave të tjera, përtej transmetimeve dhe shitjeve fizike. Për mua, regjistrimi ka të bëjë me ndërtimin e trashëgimisë dhe markës sime, dhe përdorimin e saj si një kartë telefonike për të bërë gjëra të tjera, si p.sh. performanca live. Ne mund ta bëjmë vetë, pyetja është a duam ne? Kolumbia ka qenë e lezetshme. Unë kam qenë atje që nga fillimi i karrierës sime dhe kemi pasur shumë sukses së bashku. Natyrisht, ndryshimet e personelit kanë rëndësi. Ron Perry është mjaft i ri atje dhe ne jemi duke u njohur me njëri-tjetrin, por kemi pasur një ecuri të mrekullueshme atje. Më pyesni pas një viti.”

Sony ka humbur gjithashtu grupin “BTS”, i cili u kaloi në labelin Universal Music, dhe legjendën e R&B Maxwell, në muajt e fundit. Lëvizja e BTS lidhet me kompaninë që zotëron grupin korean të djemve dhe marrëveshjen e tyre me menaxherin Scooter Braun, i cili është i lidhur me Universal. Maxwell nuk ka publikuar një album të ri që nga viti 2016. Në të vërtetë, ai ka vetëm pesë albume në 25 vjet. 

Sony ka pasur disa hite këtë vit, me BTS, por edhe me Lil Nas X dhe me The Kid Laroi. Kur të publikojnë albumin “30” të Adele të premten e ardhshme, kompania Sony do të jetë sërish në krye të klasifikimeve. Kështu që John Legend dhe Maxwell mund t’u duken të vjetra.

  • https://cp1.sednastream.com/proxy/radiosol/stream
  • Radio SOL