Jay-Z dhe Kanye West janë shpallur si artistët më të paguar të Hip-Hop-it për vitin 2021.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Jay-Z dhe Kanye West janë renditur si artistët e hip-hop me fitimet më të larta të vitit 2021, sipas një liste të publikuar nga ish-redaktori i revistës Forbes, Zack O’Malley Greenberg gjatë kësaj jave. Ye vjen në vendin e dytë duke fituar 250 milionë dollarë gjatë vitit 2021, kryesisht falë perandorisë së tij të këpucëve Yeezy. Bashkëpunëtorët e Watch the Throne e kalojnë hip-hop-in si muzikantët më të paguar të çdo zhanri, përveç rockerëve të vjetër që shitën katalogët e tyre vitin e kaluar. 10 fituesit më të mëdhenj të hip-hop-it të vitit 2021 dyfishuan sasinë e tyre të vitit 2019 me më shumë se 1 miliard dollarë. Perandoria fitimprurëse e vodkës Ciroc e Diddy-t i dha atij një vend në top 3 me 75 milionë dollarë, ndërsa Drake përfundon i katërti me 50 milionë dollarë. Wiz Khalifa fitoi 45 milionë dollarë (nr. 5), nga shumëllojshmëria e produkteve të kanabisit duke përfshirë markën e tij Khalifa Kush, dhe shitjes së botimit të tij në prill. Pas tragjedisë së festivalit Astroworld, Travis Scott hyri në listë me 38 milionë dollarë (nr. 6), i ndjekur nga DJ Khaled (Nr. 7, 35 milionë dollarë), Eminem (Nr. 8, 28 milionë dollarë) dhe J. Cole (Nr. 9, 27 milionë dollarë). Gjithashtu pa harruar të përmendim, Doja Cat është e vetmja femër në top 10. Reperja “Kiss Me More” mblodhi 25 milionë dollarë nga prania e saj globale dhe partneriteti me Pepsi, Taco Bell dhe Candy Crush. Lista, e cila u punua nga ish-redaktori i Forbes dhe krijuesi i listës “Hip-Hop Cash Kings”, Zack O’Malley Greenburg, mat të ardhurat para taksave për vitin kalendarik 2021 përpara se të zbriten tarifat për agjentët, menaxherët, avokatët dhe shpenzimet e jetesës së artistëve.

Në vazhdim mund të lexoni dhe listën e plotë: 

Jay-Z (470 milionë dollarë)

Kanye West (250 milionë dollarë)

Diddy (75 milionë dollarë)

Drake (50 milionë dollarë)

Wiz Khalifa (45 milionë dollarë)

Travis Scott (38 milionë dollarë)

DJ Khaled (35 milionë dollarë)

Eminem (28 milionë dollarë)

Cole (27 milionë dollarë)

Birdman (25 milionë dollarë)

Doja Cat (25 milionë dollarë)

Tech N9ne (25 milionë dollarë)

  • https://cp1.sednastream.com/proxy/radiosol/stream
  • Radio SOL