Golden Globes shpall nominimet e këtij viti.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Shoqata e Shtypit të Huaj të Hollivudit (HFPA) ka shpallur të nominuarit për ndarjen vjetore për të 78-in vit rradhazi të Golden Globe. Sarah Jessica Parker, gjashtë herë fituese e Golden Globe, dhe Taraji P. Henson, fituese e Golden Globe, ishin ato të cilat prezantuan të nominuarit.

Për herë të parë në historinë e Golden Globes, nominimet u shpallën virtualisht pas masave aktuale kufizuese të marra ndaj Covid-19.

Ceremonia e 78-të e Golden Globes do të mbahet më 28 shkurt, nga ora 17:00 deri në 20:00 në mbrëmje në NBC. Hapjen e eventit do ta bëjë Tina Fey dhe Amy Poehler duke u rikthyer për të katërtën herë rradhazi ashtu sikurse në vitet 2013, 2014 dhe 2015. Fey dhe Poehler do të prezantojnë nga qytetet e tyre përkatëse, me Fey drejtpërdrejt Nju Jork dhe Poehler drejtpërdrejt nga Beverly Hills, dhe të nominuarit nga vende të ndryshme anembanë botës.

Përveç kategorive të shpallura, Golden Globes 2021 do të nderojë Jane Fonda me çmimin “Cecil B. deMille” dhe Norman Lear me çmimin “Carol Burnett.” Lear do të jetë marrësi i tretë i çmimit “Carol Burnett” të krijuar së fundmi, i cili nderon kontributet në televizion.

Siç është njoftiat gjithashtu, Satchel dhe Jackson Lee, fëmijët e regjisorit dhe të nominuarit tre herë për Golden Globe Spike Lee dhe producentit Tonya Lewis Lee, do të shërbejnë si Ambasadorët e Golden Globe 2021. Prodhuar nga prodhimet e Dick Clark në bashkëpunim me Shoqatën e Shtypit të Huaj të Hollivudit, Çmimet Golden Globe janë ndjekur në më shumë se 210 vende në mbarë botën.

 

Seritë më të mira televizive, muzikal ose komedi

“The Great” (Hulu)
“Hacks” (HBO Max)
“Only Murders in the Building” (Hulu)
“Reservation Dogs” (FX on Hulu)
“Ted Lasso” (Apple TV Plus)

 

Performanca më e mirë nga një aktor në një seri televizive /dramë

Brian Cox (“Succession”)
Lee Jung-jae (“Squid Game”)
Billy Porter (“Pose”)
Jeremy Strong (“Succession”)
Omar Sy (“Lupin)

 

Performanca më e mirë nga një aktore në seri të limituara, antologjike ose film të krijuar për televizion

Jessica Chastain (“Scenes From a Marriage”)
Cynthia Erivo (“Genius: Aretha”)
Elizabeth Olsen (“WandaVision“)
Margaret Qualley (“Maid”)
Kate Winslet (“Mare of Easttown”)

 

Regjisori më i mirë

Kenneth Branagh (“Belfast”)
Jane Campion (“The Power of the Dog”)
Maggie Gyllenhaal (“The Lost Daughter”)
Steven Spielberg (“West Side Story”)
Denis Villeneuve (“Dune”)

 

Performanca më e mirë nga një aktore në film, muzikal ose komedi

Marion Cotillard (“Annette”)
Alana Haim (“Licorice Pizza”)
Jennifer Lawrence (“Don’t Look Up”)
Emma Stone (“Cruella”)
Rachel Zegler (“West Side Story”)

 

Performanca më e mirë nga një aktor në një film, dramë

Mahershala Ali (“Swan Song”)
Javier Bardem (“Being the Ricardos”)
Benedict Cumberbatch (“The Power of the Dog”)
Will Smith (“King Richard”)
Denzel Washington (“The Tragedy of Macbeth”)

 

Seritë më të mira televizive/ dramë

“Lupin” (Netflix)
“The Morning Show” (Apple TV Plus)
“Pose” (FX)
“Squid Game” (Netflix)
“Succession” (HBO)

 

Performanca më e mirë nga një aktore në seri televizive, dramë

Uzo Aduba (“In Treatment”)
Jennifer Aniston (“The Morning Show”)
Christine Baranski (“The Good Fight)
Elisabeth Moss (“The Handmaid’s Tale”)
Mj Rodriguez (“Pose”)

 

Performanca më e mirë nga një aktor në seri të limituara, antologjike apo film të krijuar për television Paul Bettany (“WandaVision”)

Oscar Isaac (“Scenes From a Marriage”)
Michael Keaton (“Dopesick”)
Ewan McGregor (“Halston”)
Tahar Rahim (“The Serpent”)

 

Performanca më e mirë nga një aktor në një film, muzikal ose komedi

Leonardo DiCaprio (“Don’t Look Up”)
Peter Dinklage (“Cyrano”)
Andrew Garfield (“Tick, Tick … Boom!”)
Cooper Hoffman (“Licorice Pizza”)
Anthony Ramos (“In the Heights”)

 

Aktori më i mirë dytësor

Ben Affleck (“The Tender Bar”)
Jamie Dornan (“Belfast”)
Ciarán Hinds (“Belfast”)
Troy Kotsur (“CODA”)
Kodi Smit-McPhee (“The Power of the Dog”)

 

Skenari më i mirë

“The French Dispatch” (Searchlight Pictures) — Alexandre Desplat
“Encanto” (Walt Disney Pictures) — Germaine Franco
“The Power of the Dog” (Netflix) — Jonny Greenwood
“Parallel Mothers” (Sony Pictures Classic) — Alberto Iglesias
“Dune” (Warner Bros.) — Hans Zimmer

 

Aktorja më e mirë në seri televizive, muzikal ose komedi

Hannah Einbinder (“Hacks”)
Elle Fanning (“The Great”)

  • https://cp1.sednastream.com/proxy/radiosol/stream
  • Radio SOL