Gjithçka rreth ndarjes së çmimeve “People’s Choice Awards 2021”.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Shfaqja e vetme e çmimeve ku fituesit zgjidhen tërësisht nga fansat publikuan listën e tyre të nominimeve në 44 kategori të ndryshme më 27 tetor, duke filluar që nga Justin Bieber, Dwayne Johnson te Simone Biles dhe Princ Harry.

PCA-të  (people’s choice awards) u themeluan në vitin 1975 për të festuar filmat, TV, muzikën dhe kulturën pop sipas popullaritetit publik. Kur filloi ceremonia për herë të parë, çmimet përdorën sondazhet e Gallup për të përcaktuar të nominuarit dhe fituesit, por që nga viti 2005 votimi është bërë përmes internetit. Me kalimin e viteve, kategoritë e PCA janë zgjeruar duke përfshirë ndërruesit e lojërave, aktet e komedisë, ndikuesit e mediave sociale dhe podkastet.

Për herë të parë këtë vit, PCA-të do të transmetohen në të dy “E!” dhe “NBC”, rrjetin e saj simotër. Ndarja e Çmimeve People’s Choice kanë pasur të bëjnë gjithmonë me fansat e VIP-ave dhe kjo e ka kthyer këtë në një shfaqje mjaft të domosdoshme për audiencën në mbarë botën.

Kur do te zhvillohet People’s Choice Awards 2021 ?

Çmimet People’s Choice do të mbahen të martën, më 7 dhjetor në Barker Hangar në Santa Monica, Kaliforni.

Kush do të prezantojë People’s Choice Awards 2021 ?

Është mësuar se People’S Choice Awards 2021 do ta prezantojë Kenan Thompson. Kenan Thompson, i nominuar për Emmy është nominuar gjithashtu edhe per dy çmime në punën e tij në Saturday Night Live show si “ 2021 Comedy TV Star dhe “Male Tv Star”. Ky vit shënon herën e parë që Thompson ka qenë ndonjëherë i nominuar për PCA.

“Nuk mund ta besoj se do të prezantoj PCA-të!!” – u shpreh ai në një intervistë në fillim të nëntorit kur u njoftua roli i tij si prezantues. “Jam shumë i bekuar që jam nominuar dy herë dhe pjesë e dy nominimeve të tjera për SNL. Vërtet kohë të mira.”

Kush është i nominuar për People’s Choice Awards?

Nominimet e ndarjes së çmimeve People’s Choice 2021 u zbuluan më 27 tetor, me “F9”, “This Is Us” dhe “Bieber” që dolën në krye si filmat, serialet televizive dhe artistët më të nominuar, respektivisht. Në filma, filmi i fundit në ekskluzivitetin “Fast and Furious” mori gjithsej tetë nominime, i ndjekur nga “Marvel’s Black Widow” me gjashtë nominime të tjera. Dwayne Johnson, i cili ka qenë në ekskluzivitetin “Fast and Furious” (por jo F9), ka shënuar nominime në një sërë kategorish, duke përfshirë “Male Movie Star”, “Male TV Star” and “Social Media Star”.

This Is Us kryesoi kategoritë televizive me gjashtë nominime, me Loki të Disney+ menjëherë pas pesë nominimeve. Të preferuarat e fansave Ted Lasso, WandaVision, Law and Order: SVU dhe “Grey’s Anatomy” fituan të gjithë nga katër nominime ndërsa Squid Game në NETFLIX  fitoi gjithashtu një nominim për The Bingeworthy Show të vitit 2021.

Emri i madh i muzikës në vitin 2021 është Bieber, i cili rrëmbeu 10 nominime të mëdha PCA për punën e tij. Lil Nas X mori gjashtë nominime, ndërsa Doja Cat dhe Olivia Rodrigo shënuan nga katër secila. Supergrupi i Koresë së Jugut BTS fitoi katër nominime për PCA, duke përfshirë dy në kategorinë e videove muzikore, një për këngën e tyre në gjuhën angleze “Butter” dhe një për “My Universe”, bashkëpunimi i tyre me Coldplay. Big Hit TXT gjithashtu shënuan nominimin e tyre të parë PCA në kategorinë New Artist, ku do të luftojnë me Rodrigo, 24kGoldn, Bella Poarch, Giveon, Rauw Alejandro, Tate McRae dhe The Kid LAROI.

Më 30 nëntor, u njoftua se Kim Kardashian West do të merrte çmimin e ikonës së modës të këtij viti në PCA 2021. (Ajo është gjithashtu një e nominuar për The Social Star të 2021.)

Kim do të nderohet për “ndjesinë e saj të mprehtë të modës, suksesin si një sipërmarrëse dhe transformimin e industrisë së modës vetëm përmes modeleve të saj inovative dhe stilit të vendosjes së trendeve gjatë dekadës së fundit”- thuhet në media.

  • https://cp1.sednastream.com/proxy/radiosol/stream
  • Radio SOL