Fituesit e Golden Globes 2022.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Gjatë ditës së dielë “Shoqata e Shtypit të Huaj të Hollywood” shpalli të gjithë fituesit e çmimeve “Golden Globes” për të 79-in vit rradhazi. Eventi u mbajt në hotelin Beverly Hilton në Los Angeles, Kaliforni. Transmetimi televiziv nga “NBC” i shfaqjes së çmimeve u anulua pasi shoqata u akuzua për mungesë diversiteti dhe sjellje joetike, si dhe për shkak të shqetësimeve pas përhapjes në mënyrë masive të variantit Omicon.

Këtë vit gjithashtu nuk kishte tapet të kuq, nuk u lejuan grumbullime, madje vetëm disa anëtarë të përzgjedhur ishin në dhomë kur u shpallën çmimet, pa harruar që mediat gjithashtu nuk ishin të ftuara për të marrë pjesë.

Kështu fituesit u shpallën nga një grup i zgjedhur anëtarësh të tyre dhe u shpërndanë në rrjete sociale. Më poshtë do të ndiqni listën e plotë të fituesve:

 

Filmi më i mirë dramë

“Belfast” (Focus Features)

“CODA” (Apple)

“Dune” (Warner Bros.)

“King Richard” (Warner Bros.)

“The Power of the Dog” (Netflix) FITUES

 

Filmi më i mirë muzikal ose komedi

“Cyrano” (MGM)

“Don’t Look Up” (Netflix)

“Licorice Pizza” (MGM)

“Tick, Tick … Boom!” (Netflix)“West Side Story” (Studiotë e shekullit të 20-të / Filmat e Walt Disney Studios) FITUES

 

Regjisori më i mirë

Kenneth Branagh (“Belfast”)

Jane Campion (“The Power of the Dog”) FITUESE

Maggie Gyllenhaal (“The Lost Daughter”)

Steven Spielberg (“West Side Story”)

Denis Villeneuve (“Dune”)

 

Skenari më i mirë

Paul Thomas Anderson — “Licorice Pizza” (MGM/United Artists Releasing)

Kenneth Branagh — “Belfast” (Focus Features) FITUES

Jane Campion — “The Power of the Dog” (Netflix)

Adam McKay — “Don’t Look Up” (Netflix)

Aaron Sorkin — “Being the Ricardos” (Amazon Studios)

 

Performanca më e mirë nga një aktore në një film dramë

Jessica Chastain (“The Eyes of Tammy Faye”)

Olivia Colman (“The Lost Daughter”)

Lady Gaga (“House of Gucci”)

Kristen Stewart (“Spencer”)

Nicole Kidman (“Being the Ricardos”) FITUESE

 

Performanca më e mirë nga një aktore në një film muzikal ose komedi

Marion Cotillard (“Annette”)

Alana Haim (“Licorice Pizza”)

Jennifer Lawrence (“Don’t Look Up”)

Emma Stone (“Cruella”) Rachel Zegler (“West Side Story”) FITUESE

 

Performanca më e mirë nga një aktor në një film dramë

Mahershala Ali (“Swan Song”)

Javier Bardem (“Being the Ricardos”)

Benedict Cumberbatch (“The Power of the Dog”)

Will Smith (“King Richard”) FITUES

Denzel Washington (“The Tragedy of Macbeth”)

 

Performanca më e mirë nga një aktor në një film, muzikal ose komedi

Leonardo DiCaprio (“Mos shiko lart”)

Peter Dinklage (“Cyrano”)

Andrew Garfield (“Shënoni, shënoni… BUM!”) FITUES

Cooper Hoffman (“Pica me jamball”)

Anthony Ramos (“In the Heights”)

 

Aktorja më e mirë në rol dytësor

Arina DeBose (“West Side Story”) FITUESE

Caitríona Balfe (“Belfast”)

Kirsten Dunst (“The Power of the Dog”)

Aunjanue Ellis (“King Richard”)

Ruth Negga (“Passing”)

 

Aktori më i mirë në rol dytësor

Ben Affleck (“The Tender Bar”)

Jamie Dornan (“Belfast”)

Ciarán Hinds (“Belfast”)

Troy Kotsur (“CODA”)

Kodi Smit-McPhee (“The Power of the Dog”) FITUES

 

Seriali më i mirë televiziv, muzikal ose komedi

“I madhi” (Hulu)

“Hacks” (HBO/HBO Max) FITUESI

“The Great” (Hulu)

“Only Murders in the Building” (Hulu)

“Reservation Dogs” (FX on Hulu)

“Ted Lasso” (Apple TV Plus)

 

Performanca më e mirë nga një aktor në një serial televiziv dramë

Brian Cox (“Succession”)

Lee Jung-jae (“Squid game”)

Billy Porter (“Pose”)

Jeremy Strong (“Succession”) FITUES

Omar Sy (“Lupin)

 

Performanca më e mirë nga një aktore, seri e kufizuar, seri antologjike ose një film i bërë për televizion

Jessica Chastain (“Scenes from a Marriage”)

Cynthia Erivo (“Genius: Aretha”)

Elizabeth Olsen (“WandaVision“)

Margaret Qualley (“Maid”)

Kate Winslet (“Mare of Easttown”) FITUESE

 

Seriali më i mirë televiziv dramë

“Lupin” (Netflix)

“The Morning Show” (Apple TV Plus)

“Pose” (FX)

“Squid Game” (Netflix)

“Succession” (HBO/HBO Max) FITUES

 

Performanca më e mirë nga një aktore në një serial televiziv, Dramë

Uzo Aduba (“In Treatment”)

Jennifer Aniston (“The Morning Show”)

Christine Baranski (“The Good Fight)

Elisabeth Moss (“The Handmaid’s Tale”)

Michaela Jaé Rodriguez (“Pozë”) FITUESE

 

Performanca më e mirë nga një aktor, seri e kufizuar, seri antologjie ose film i bërë për televizion

Paul Bettany (“WandaVision”)

Oscar Isaac (“Scenes From a Marriage”)

Ewan McGregor (“Halston”)

Tahar Rahim (“The Serpent”)

Michael Keaton (“Dopesick”) FITUES

 

Rezultati më i mirë origjinal, filmi

“The French Dispatch” (Searchlight Pictures) — Alexandre Desplat

“Encanto” (Walt Disney Pictures) — Germaine Franco

“The Power of the Dog” (Netflix) — Jonny Greenwood

“Parallel Mothers” (Sony Pictures Classic) — Alberto Iglesias

“Dune” (Warner Bros.) – Hans Zimmer FITUES

 

Aktorja më e mirë në një serial televiziv, muzikal ose komedi

Hannah Einbinder (“Hacks”)

Elle Fanning (“The Great”)

Issa Rae (“Insecure”)

Tracee Ellis Ross (“Black-ish”)

Jean Smart (“Hacks”) FITUES

 

Aktori më i mirë në rol dytësor në një serial, serial të kufizuar ose film televiziv

Billy Crudup (“The Morning Show”)

Kieran Culkin (“Succession”)

Mark Duplass (“The Morning Show”)

Brett Goldstein (“Ted Lasso”)

O Yeong-su (“Squid Game”) FITUES

 

Seriali më i mirë i kufizuar, seriali antologjik ose filmi televiziv

“Dopesick” (Hulu)

“Impeachment: American Crime Story” (FX)

“Maid” (Netflix)

“Mare of Easttown” (HBO/HBO Max

“The Underground Railroad” (Amazon Prime Video) FITUESI

  • https://cp1.sednastream.com/proxy/radiosol/stream
  • Radio SOL