Eminem shënon histori si artisti më i çertifikuar për hitet e tij single në RIAA.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Eminem të martën hyri në histori si muzikanti numër një më i vlerësuar për këngët e tij në programin Gold and Platinum të Shoqatës së Industrisë së Regjistrimit të Amerikës (RIAA) me 73.5 milionë çertifikime të reja, duke e çuar totalin e karrierës së tij në 227.5 milionë. Krahas çertifikatave të reja, albumi i reperit në 2005, Curtain Call: The Hits, mori çmimin e albumit Diamond të RIAA, duke shënuar trofeun e tretë të Eminem në kategorinë e plotë.

Shifra e lartë e karrierës së Eminem përfaqëson 166 milionë çertifikime teke dhe 61.5 milionë çertifikime, si dhe gjashtë çmime RIAA Diamond (tre për këngët e tij “single” dhe tre për albumet). 

“Këto çmime njohin përkushtimin e palëkundur të Eminem për talentin e tij dhe lidhjen e qëndrueshme që ai ka krijuar me fansat gjatë njëzet viteve të fundit,” tha vetë kryetari CEO i RIAA Mitch Glazier në një deklaratë. “Me njoftimin e sotëm, Eminem bëhet artisti më i mirë i certifikuar në historinë e programit tonë dhe shton një album të tretë të rrallë Diamanti në arritjet e tij të shumta krijuese. Urime Eminem dhe të gjithë ekipit të tij të labelit që e kanë vendosur shiritin më lart se kurrë!” Eminem është një nga vetëm shtatë artistët në çdo zhanër apo epokë që ka marrë tre ose më shumë çmime të albumit Diamond, duke u bashkuar me artistë të tjerë përfshirë Garth Brooks, The Beatles, Led Zeppelin, Eagles, Shania Twain dhe Whitney Houston. Ky trofe u jepet artistëve pasi rekordi i tyre ka shitur më shumë se 10 milionë kopje.

  • https://cp1.sednastream.com/proxy/radiosol/stream
  • Radio SOL