Dua Lipa është paditur për këngën e saj ‘Levitating’.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Këngëtarja 26-vjeçare pati një sukses të madh me hitin e saj të vitit 2020, por një grup i quajtur Artikal Sound System po kërkon të fitojë fitimet nga kënga sepse ata besojnë se ajo ka kopjuar këngën e tyre reggae të vitit 2017 “Live Your Life”. Sipas mediave grupi beson se Dua dhe ekipi i saj dëgjuan këngën e tyre dhe dolën në një përfundim të këngës së imituar “Levitating”. Edhe pse nuk kanë shpjeguar pse mendojnë se është kështu në padi, ka ngjashmëri në tingullin e dy këngëve, veçanërisht në refren.

Artikal Sound System po kërkojnë çdo fitim të bërë në këngë gjithashtu edhe një dëmshpërblim. Ndërkohë një zëdhënës i Duas ende nuk ka komentuar mbi këtë ngjarje.

Vetë Dua Lipa së fundmi zbuloi se ka qenë duke punuar për albumin e saj të ri dhe tashmë ka një “vizion” dhe një emër për albumin. Në një deklaratë ajo shtoi se: “Kam bërë një pjesë të madhe të shkrimit, ka filluar të marrë formë dhe kam regjistruar shumë prej tyre. Ka një vizion. Ka një emër, mendoj, tani për tani. Është thjesht argëtuese duke eksperimentuar. Unë gjithmonë do të bëj muzikë pop..” Dua publikoi albumin e saj të fundit, ‘Future Nostalgia’, në vitin 2020,  qe4 rezultoi një album tejet i suksesshëm , ndonëse nuk pritej që ‘Levitating’ do të bëhej një hit kaq i madh.

  • https://cp1.sednastream.com/proxy/radiosol/stream
  • Radio SOL