Disa detaje rreth Marilyn Monroe.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Marilyn Monroe ishte aktorja më e famshme e kohës së saj e cila vazhdon të jetë ende e njohur edhe sot me shumë libra, dokumentarë dhe filma të realizuar për jetën e saj. Disa nga filmat e saj të famshëm :”Gentlemen Prefer Blondes”, “Some Like It Hot” dhe “Niagara” – dhe momente ikonike – duke i kënduar “Happy Birthday” John F. Kennedy dhe fundi i saj u hodh në ajër gjatë “The Seven”. Year Itch” – fliten ende edhe pse 70 vjet më vonë. Shumë fansa ende po përpiqen të zbulojnë detajet pas vdekjes së saj të parakohshme.

 

Por nga çfarë vuajti Marilyn Monroe?

Monroe vdiq kur ishte 36 vjeç në gusht të vitit 1962 në shtëpinë e saj në Los Anxhelos. Në atë kohë, vdekja e saj u gjykua si një mbidozë e pilulave të gjumit. Nuk dihet ende plotësisht nëse ishte aksidentale apo vetëvrasëse. Ajo u gjet në shtëpinë e saj, të cilën e bleu vetëm gjashtë muaj para vdekjes, e vetme  me një telefon të palidhur në dorë dhe një shishe me pilula gjumi anash shtratit të saj. Funerali i Marilyn Monroe u bë më 8 gusht 1962, në varrezat e Westwood Village Memorial Park. Çështja u rihap 20 vjet më vonë, në vitin 1982. Pas hetimeve të mëtejshme, prokurori i rrethit zbuloi se gjetjet origjinale mbetën të pandryshuara dhe vdekja e saj u gjykua ende si një mbidozë droge.

 

Fjalët e fundit të Marilyn Monroe

 

Personi i fundit që dihet se ka folur me Monroe para vdekjes së saj ishte Peter Lawford, një aktor i martuar me Pat Lawford, një nga motrat e vëllezërve Kennedy. Çifti ishte miq me Monroe. Lawford foli me Monroe në telefon atë natë dhe ajo i tha: “Thuaji lamtumirë Patit. Thuaj lamtumirë Presidentit. Dhe thuaj lamtumirë vetes sepse je një djalë i mirë.” Kuptimi pas fjalëve të fundit të famshme të aktores u bë më i qartë me dokumentarin e fundit të realizuar për vdekjen e Monroe të quajtur “Misteri i Marilyn Monroe: Kaseta të Padëgjuara”.

 

Çfarë ndodhi me Marilyn Monroe?

 

Edhe pse shkaku i vdekjes së Monroe është përmendur dy herë si një mbidozë droge, detajet në lidhje me jetën e saj private dhe saktësisht se çfarë ndodhi para se ajo të gjendej e vdekur në dhomën e saj të gjumit ende po dalin dhe po hetohen më tej. Dokumentari më i ri për Monroe, “Misteri i Marilyn Monroe: Kasetat e Padëgjuara”, doli në prill 2022. Ai zhytet thellë në jetën e Monroe-s pas dritave dhe kamerave përmes intervistave të kryera me ata që e njihnin. Dokumentari është transmetuar nga Anthony Summers, një biograf dhe autor i librit, “Goddess: The Secret Lives of Marilyn Monroe”. Summers kreu 650 intervista, të gjitha përmes regjistrimeve me kasetë me njerëz që kishin qenë pjesë, të mëdhenj e të vegjël, në jetën magjepsëse të saj. Këto kaseta nuk u dëgjuan kurrë përpara publikimit të këtij dokumentari. Anthony foli gjithashtu me familjen e psikiatrit, Dr. Ralph Greenson, i cili trajtoi dhe njohu Marilyn. Dy fëmijët e Greenson, Danny dhe Joan dhe gruaja e tij Hildi gjithashtu u miqësuan me aktoren.Dokumentari zbuloi se ajo u tha vajzave konkretisht se po shihte një burrë të ri, të cilin ajo e quajti “gjenerali”. Shumë njerëz në dokumentar folën për marrëdhëniet midis Monroe dhe Presidentit John F. Kennedy dhe Prokurorit të Përgjithshëm Robert Kennedy. Ata shpesh kalonin kohë së bashku në shtëpinë e Lawfords në Malibu. Edhe pse ende nuk dihen detajet intime të asaj që ndodhi mes tyre, shumë kanë folur për lidhjen dhe sesi gjërat shkuan drejt fundit të jetës së saj. Fotografia e vetme e njohur e Monroe dhe vëllezërve Kennedy u bë pasi ajo i këndoi JFK-së “Happy Birthday” në Madison Square Garden për ditëlindjen e tij të 45-të. Afati kohor i vdekjes së saj është gjithashtu një mister.

  • https://cp1.sednastream.com/proxy/radiosol/stream
  • Radio SOL