Çmimet Grammy 2022. Lista e plotë e fituesve.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Mbrëmjen e djeshme për të 64-in edicion rradhazi u zhvillua festivali I ndarjes së çmimeve Grammy në Las Vegas. Jon Batiste ishte ai i cili kryesoi mbrëmjen me 11 nominime , fitoi pesë çmime, duke përfshirë albumin e vitit për “We Are”. Silk Sonic, së bashku me Bruno Mars dhe Anderson Paak, morën ngakatër çmime duke përfshirë diskun dhe këngën e vitit. Këngëtarja e popit Olivia Rodrigo në një moshë mjaft të rë  vetëm 19 vjeçe por një karrierë tejet të suksesshme, fitoi tre çmime  duke përfshirë artistin e ri më të mirë dhe albumin vokal pop, së bashku me grupin rock Foo Fighters dhe këngëtarin Chris Stapleton.

Justin Bieber, Doja Cat dhe H.E.R.  morën nga tetë nominime, ndërsa Billie Eilish dhe Olivia Rodrigo konkurruan për nga shtatë nominime të tjera. Ky shënon vitin e tretë radhazi të Eilish që nominohet për rekordin e vitit, këngën e vitit dhe performancën më të mirë solo pop. Ndërkohë, JAY-Z i siguroi vetes një vend në librin e rekordeve me nominimin e tij të 83-të për Grammy, që do të thotë se ai e kaloi Quincy Jones për t’u bërë personi më i nominuar i të gjitha kohërave.

 

Më poshtë do të ndiqni listen e plotë të artistëve fitues :

 

Record of the year

“I Still Have Faith In You,” ABBA
“Freedom,” Jon Batiste
“I Get A Kick Out Of You,” Tony Bennett & Lady Gaga
“Peaches,” Justin Bieber Featuring Daniel Caesar & Giveon
“Right On Time,” Brandi Carlile
“Kiss Me More,” Doja Cat Featuring SZA
“Happier Than Ever,” Billie Eilish
“Montero” (Call Me By Your Name), Lil Nas X
“drivers license,” Olivia Rodrigo
“Leave The Door Open,” Silk Sonic *FITUES

Kënga e vitit

“Bad Habits,” Ed Sheeran
“A Beautiful Noise,” Alicia Keys Featuring Brandi Carlile
“drivers license,” Olivia Rodrigo
“Fight For You,” H.E.R.
“Happier Than Ever,” Billie Eilish
“Kiss Me More,” Doja Cat Featuring SZA
“Leave The Door Open,” Silk Sonic *FITUES
“Montero (Call Me By Your Name),” Lil Nas X
“Peaches,” Justin Bieber Featuring Daniel Caesar & Giveon
“Right On Time,” Brandi Carlile

Albumi i vitit

“We Are,” Jon Batiste *FITUES
“Love For Sale,” Tony Bennett & Lady Gaga
“Justice (Triple Chucks Deluxe),” Justin Bieber
“Planet Her (Deluxe),” Doja Cat
“Happier Than Ever,” Billie Eilish
“Back Of My Mind,” H.E.R.
“Montero,” Lil Nas X
“Sour,” Olivia Rodrigo
“Evermore,” Taylor Swift
“Donda,” Kanye West

Artisti i ri më i mirë

Arooj Aftab
Jimmie Allen
Baby Keem
FINNEAS
Glass Animals
Japanese Breakfast
The Kid Laroi
Arlo Parks
Olivia Rodrigo *FITUESE
Saweetie

Performanca më e mirë solo – Pop

“Anyone,” Justin Bieber
“Right on Time,” Brandi Carlile
“Happier Than Ever,” Billie Eilish
“Positions,” Ariana Grande
“Drivers License,” Olivia Rodrigo *FITUESE

Performanca më e mirë duet ose grup – Pop

“I Get a Kick Out of You,” Tony Bennett & Lady Gaga
“Lonely,” Justin Bieber & benny blanco
“Butter,” BTS
“Higher Power,” Coldplay
“Kiss Me More,” Doja Cat feat. SZA *FITUESE

Albumi më i mirë tradicional pop

“Love for Sale,” Tony Bennett & Lady Gaga *FITUES
“‘Til We Meet Again (Live),” Norah Jones
“A Tori Kelly Christmas,” Tori Kelly
“Ledisi Sings Nina,” Ledisi
“That’s Life,” Willie Nelson
A Holly Dolly Christmas, Dolly Parton

Albumi më i mirë pop

“Justice (Triple Chucks Deluxe),” Justin Bieber
“Planet Her (Deluxe),” Doja Cat
“Happier Than Ever”, Billie Eilish
“Positions,” Ariana Grande
“Sour,” Olivia Rodrigo *FITUES

Regjistrimi më i mirë dance

“Hero,” Afrojack & David Guetta
“Loom,” Ólafur Arnalds Featuring Bonobo
“Before,” James Blake
“Heartbreak,” Bonobo & Totally Enormous Extinct Dinosaurs
“You Can Do It,” Caribou
“Alive,” Rüfüs Du Sol *FITUESE
“The Business,” Tiësto

Albumi më i mirë rap

“The Off-Season,” J. Cole
“Certified Lover Boy,” Drake
“King’s Disease 2,” Nas
“Call Me If You Get Lost,” Tyler, the Creator *FITUES
“Donda,” Kanye West

Perfomanca më e mirë rap

“Family Ties,” Baby Keem, Kendrick Lamar *FITUES
“Up,” Cardi B
“My Life,” J. Cole, 21 Savage & Morray
“Thot S***” Megan Thee Stallion

Kënga më e mirë rap

“Bath Salts,” DMX, Jay-Z, Nas
“Best Friend,” Saweetie, Doja Cat
“Family Ties,” Baby Keem, Kendrick Lamar
“Jail,” Kanye West, Jay-Z *FITUES
“My Life,” J. Cole, 21 Savage & Morray

Albumi më i mirë Latin Pop

“Vertigo,” Pablo Alborán
“Mis Amores,” Paula Arenas – Mis Amores
“Hecho A La Antigua,” Ricardo Arjona
“Mis Manos,” Camilo
“Mendó,” Alex Cuba *FITUES
“Revelación,” Selena Gomez

Performanca më e mirë R&B

“Lost You,” Snoh Aalegra
“Peaches,” Justin Bieber Featuring Daniel Caesar & Giveon
“Damage,” H.E.R.
“Leave The Door Open,” Silk Sonic *FITUES (barazim)
“Pick Up Your Feelings,” Jazmine Sullivan *FITUES (barazim)

 

Kënga më e mirë R&B

“Damage,” H.E.R.
“Good Days,” SZA
“Heartbreak Anniversary,” Giveon
“Leave The Door Open,” Silk Sonic *FITUES
“Pick Up Your Feelings,” Jazmine Sullivan

Albumi më i mirë R&B

“Temporary Highs In The Violet Skies,” Snoh Aalegra
We Are,” Jon Batiste
“Gold-Diggers Sound,” Leon Bridges
“Back Of My Mind,” H.E.R.
“Heaux Tales,” Jazmine Sullivan *FITUES

Performanca më e mirë Country

“Forever After All,” Luke Combs
“Remember Her Name,” Mickey Guyton
“All I Do Is Drive,” Jason Isbell
“camera roll,” Kacey Musgraves
“You Should Probably Leave,” Chris Stapleton *FITUES

Performanca më e mirë duet ose grup – Country

“If I Didn’t Love You,” Jason Aldean & Carrie Underwood
“Younger Me,” Brothers Osborne *FITUES
“Glad You Exist,” Dan + Shay
“Chasing After You,” Ryan Hurd & Maren Morris
“Drunk (And I Don’t Wanna Go Home),” Elle King & Miranda Lambert

Kënga më e mirë Country

“Better Than We Found It,” Maren Morris
“camera roll,” Kacey Musgraves
“Cold,” Chris Stapleton *FITUES
“Country Again,” Thomas Rhett
“Fancy Like,” Walker Hayes
“Remember Her Name,” Mickey Guyton

Albumi më i mirë Country

“Skeletons,” Brothers Osborne
“Remember Her Name,” Mickey Guyton
“The Marfa Tapes,” Miranda Lambert, Jon Randall & Jack Ingram
“The Ballad Of Dood & Juanita,” Sturgill Simpson
“Starting Over,” Chris Stapleton *FITUES

Performanca më e mirë Rock

“Shot in the Dark,” AC/DC
“Know You Better (Live from Capitol Studio A),” Black Pumas
“Nothing Compares 2 U,” Chris Cornell
“OHMS,” Deftones
“Making a Fire,” Foo Fighters *FITUES

Kënga më e mirë Rock

“All My Favorite Songs,” Weezer
“The Bandit,” Kings of Leon
“Distance,” Mammoth WVH
“Find My Way,” Paul McCartney
“Waiting on a War,” Foo Fighters *FITUES

Albumi më i mirë Rock

“Power Up”, AC/DC
“Capitol Cuts- Live From Studio A,” Black Pumas
“No One Sings Like You Anymore, Vol. 1,” Chris Cornell
“Medicine at Midnight,” Foo Fighters *FITUES
“McCartney III,” Paul McCartney

  • https://cp1.sednastream.com/proxy/radiosol/stream
  • Radio SOL