Chris Martin thotë se Coldplay do të publikojë muzikën e tyre përfundimtare në vitin 2025.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Duket se do të jetë fundi i një epoke për Coldplay në vitet e ardhshme. Chris Martin, drejtuesi i grupit, zbuloi në një intervistë se qëllimi i grupit është të përfundojë së krijuari muzikë të re deri në vitin 2025. “E di që mund t’ju them se rekordi ynë i fundit i duhur do të dalë në vitin 2025 dhe pas kësaj mendoj se do të bëjmë vetëm turne,” tha 44-vjeçari gjatë intervistës. Ndoshta do të bëjmë disa gjëra bashkëpunuese, por katalogu i Coldplay, si të thuash, përfundon atëherë- shtoi ai.

Albumi i parë i grupit Parachutes doli në vitin 2000, duke i bërë ata yje të menjëhershëm falë hitit “Yellow”. Ndërkohë, Coldplay ka shijuar një karrierë të shkëlqyer me albume të shumta të shitura ndër vite, duke grumbulluar 30 nominime për Grammy. Së fundmi, grupi publikoi albumin e tyre të nëntë në studio Music of the Spheres në tetor, i cili përmban bashkëpunime me Selena Gomez, We Are King, Jacob Collier dhe BTS.

Coldplay dhe BTS kanë performuar këngën e tyre “My Universe” në American Music Awards në nëntor dhe drejtpërdrejt në The Voice në fillim të këtij muaji. Vitin e ardhshëm, Coldplay është planifikuar të shkojë në një turne ndërkombëtar në mbështetje të Music of the Spheres, i cili do të shënojë turneun e parë të grupit që nga turneu i tyre A Head Full of Dreams në 2016 dhe 2017.

  • https://cp1.sednastream.com/proxy/radiosol/stream
  • Radio SOL