Çfarë ndodhi në Rock & Roll Hall of Fame 2021 ?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Barack Obama ndihmoi në prezantimin e Jay-Z në Rock & Roll Hall of Fame që u organizua ditën e shtunë, në datën 30 tetor dhe mbajti një fjalim për ndikimin e reperit tek ai.Ish-presidenti i SHBA-së e vendosi atë si yllin e fundit të repit që ka marrë këtë nderim, i cili bashkohet me anëtarët e mëparshëm të hip-hop-it, duke përfshirë The Notorious B.I.G., Tupac, N.W.A. dhe Public Enemy.

Obama tha në një fjalim: “Unë i jam kthyer fjalëve të Jay-Z në momente të ndryshme të jetës sime, pavarësisht nëse po fshija papastërtitë nga supi në fushatën time, apo po lexoja tekstet e tij në Urën Edmund Pettus në 50 vjetorin e marshimit të Selmës për në Montgomery. Sot, Jay-Z është një nga artistët më të njohur në histori dhe një mishërim i ëndrrës amerikane, një ëndërr që ai ka ndihmuar të realizohet për të rinj të tjerë si ai.”

Pas fjalimit të tij u shfaq një video montazh ku shfaqeshin Beyoncé, Rihanna, Chris Rock, David Letterman, Queen Latifah, Lin-Manuel Miranda, Diddy dhe Jamie Foxx të gjithë duke recituar disa nga tekstet më të paharrueshme të Jay-Z. Videoja u mbyll me reperin dhe vajzën e madhe të Beyonce, Blue Ivy, duke cituar tekstin e këngës “Ride Or Die”.

Më pas komediani Dave Chappelle prezantoi Jay-Z në skenë.  Në fjalimin e tij të pranimit, Jay-Z i bëri thirrje falenderuese nënës së tij, Gloria Carter dhe bashkë-themeluesit të Roc-A-Fella Records, Dame Dash. 

Gjatë ceremonisë gjithashtu, Taylor Swift bëri homazhe për Carole King me një performancë të drejtpërdrejtë të këngës së këngëtares dhe kantautorit ikonë “Will You Love Me Tomorrow?”

  • https://cp1.sednastream.com/proxy/radiosol/stream
  • Radio SOL