Bad Bunny shpallet ‘Artisti i Vitit 2022’

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Apple Music e ka shpallur Bad Bunny artistin e vitit 2022. Këngëtari Bad Bunny njihet për  ndikimin e tij në muzikën globale gjatë këtij viti. Me këtë çmim ai u bashkohet fituesve të mëparshëm si: Billie Eilish, Lil Baby, Megan Thee Stallion, Taylor Swift dhe The Weeknd.

“Ne jemi të emocionuar për të festuar arritjet e Bad Bunny, ndikimi i të cilit nuk mund të injorohej në vitin 2022,” tha Oliver Schusser, zëvendëspresident i Apple në një deklaratë. 

“Të shikosh Bad Bunny të ngjitet nga një artist i Apple Music Up Next prej vitit 2018 në Artistin tonë të Vitit këtë vit, ka qenë asgjë më pak se e jashtëzakonshme. Ne e urojmë atë për vitin e tij të thyerjes së rekordeve. Por edhe për vazhdimin e sjelljes së muzikës latine në një audiencë masive globale.”

Përveçse u bë artisti më i madh latin i të gjitha kohërave të Apple Music, Bad Bunny theu rekordin për shumicën e hyrjeve të njëkohshme nga një artist i vetëm latin me 22 këngë në Daily Top 100, arriti në vendin e parë në Top 100 të Daily në 34 vende të botës, më shumë se çdo artist tjetër latin.

 

  • https://cp1.sednastream.com/proxy/radiosol/stream
  • Radio SOL