Adele’s 30 u shpall fituese në klasfikimin global të të gjitha formateve të albumit të IFPI.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

IFPI, organizata që përfaqëson industrinë e muzikës së regjistruar në mbarë botën, ka shpallur Adele’s 30 si fituese të klasifikimit global të të gjitha formateve të albumeve për vitin 2021. Albumi “30” kryeson gjithashtu tabelën globale të shitjeve të albumeve të IFPI dhe grafikun inaugurues të albumeve globale të vinylave IFPI.

30, albumi i katërt në studio shumë i shumëpritur nga Adele, u publikua më 19 nëntor 2021. Ai shënoi një rikthim të shumëpritur në muzikë për Adele pas një ndërprerjeje gjashtëvjeçare që nga publikimi i albumit të saj të tretë në studio, fitues me shumë çmime,” 25″ , i publikuar në 2015. I paraprirë nga kënga e kthimit në krye të listës, “Easy on Me”, albumi i saj i titulluar “30” vazhdoi të arrijë në vendin e parë në mbi 20 tregje, duke përfshirë SHBA-në, ku u bë albumi i tretë i Adelës që kryeson listën e Billboard Hot 100.

Albumi vazhdon të thyejë rekorde duke kryesuar të tre Listat globale të albumeve të IFPI – Grafiku Global i të gjitha formateve të albumit (i prezantuar vitin e kaluar dhe i fituar nga Artisti Global i Vitit i vitit 2021, BTS), Lista e shitjeve të albumeve globale dhe e para ndonjëherë Tabela globale e albumeve me vinyl. 

Frances Moore, Shefi Ekzekutiv i IFPI, tha: “Ka qenë e mrekullueshme që Adele u kthye dhe publikoi muzikë gjatë gjysmës së dytë të vitit të kaluar. Dominimi i saj në të tre Listat e albumeve IFPI flet për talentin e saj unik në shkrimin e këngëve, zërin e saj ikonik dhe popullaritetin global. Ne jemi të emocionuar t’i japim Adelës dhe të gjithë ekipit të saj çmimin IFPI Global Album All Format dhe të dërgojmë urime të mëdha për një vit yjor.”

Diku tjetër në tabelën globale të të gjitha formateve të albumit pati suksese edhe për  Ed Sheeran me albumin e tij = në vendin e 4, dhe paraqitjet e para për të sapoardhurit SOUR në vendin e 2 të Olivia Rodrigo, F*CK LOVE (Mix Tape) i The Kid LAROI në vendin e 7 dhe Doja Cat’s Planet Her renditur në vendin e 10. Legjendat suedeze ABBA u shfaqën gjithashtu me albumin e tyre të parë në 40 vjet, Voyage, një nga albumet më të shitur të vitit 2021 në të gjitha formatet, duke u shfaqur në vendin e 8-të në tabelën globale të të gjitha formateve të albumeve dhe në vendin e dytë në tabelën globale të shitjeve të albumeve.

  • https://cp1.sednastream.com/proxy/radiosol/stream
  • Radio SOL