ABBA bën histori me suksesin e albumit të ri “Voyage” në listën e Britanisë së Madhe.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Albumi i ri i ABBA ‘Voyage’ ka bërë histori me suksesin e tij në listën në Mbretërinë e Bashkuar. Krijuesit e hitit “Waterloo” publikuan albumin e tyre të parë pas 40 vjetësh në fillim të këtij muaji, dhe ai u ngjit në krye të renditjes zyrtare të albumeve gjatë javës së parë të publikimit.

Albumi shënoi albumin e 10-të numër një të ABBA-së në Mbretërinë e Bashkuar dhe u bë albumi më i shitur i vitit 2021 deri më tani, pasi regjistroi shitjet më të mëdha të javës së parë në katër vjet. Por të dhënat e reja kanë zbuluar gjithashtu se albumi arriti të kryesojë listat e albumeve në 17 vende të ndryshme, pasi arriti shitje në mbarë botën mbi 1 milion kopje në javën e parë dhe ka marrë më shumë se 190 milion transmetime të kombinuara deri më sot.

Duke folur për suksesin e hershëm të ‘Voyage’, grupi tha: “Ne jemi kaq të lumtur që fansat tanë duket se e kanë shijuar albumin tonë të ri po aq sa ne e kemi shijuar ta bëjmë atë! 

Lajmi vjen pasi këngëtarët e “Mamma Mia” gjithashtu arritën lartësi të reja me albumin e tyre më të mirë, “GOLD”, i cili ka arritur një BRIT Certified 20x Platinum në Mbretërinë e Bashkuar këtë javë.

“GOLD” i ABBA u publikua në shtator 1992, duke debutuar në numrin 1 dhe ka vazhduar të jetë albumi i dytë më i shitur i të gjitha kohërave në Mbretërinë e Bashkuar, duke rënë vetëm pas albumit të hiteve më të mëdha të Queen.

Në lidhje me certifikimin, Rob Crutchley i BPI, i cili mbikëqyr Çmimet e Certifikuara BRIT, tha: “Gold” duke u bërë 20x Platinum është një arritje e jashtëzakonshme dhe tregon, së bashku me suksesin e madh të “Voyage” se sa shumë të dashuruar janë Abba dhe sa ata tërheqja e qëndrueshme përfshin vërtet breza.”

Në fillim të kësaj jave ABBA njoftoi detajet e këngës së tyre të parë të Krishtlindjeve ‘Little Things’, e cila do të publikohet në CD përmes Universal Music Group më 3 dhjetor.

Kënga shfaqet në “Voyage” dhe është një reflektim i butë mbi gëzimin e mëngjesit të Krishtlindjes dhe kohën e familjes në këtë periudhë të veçantë të vitit.

  • https://cp1.sednastream.com/proxy/radiosol/stream
  • Radio SOL