A do të marrë Kanye West pozicionin e Virgil Abloh në Louis Vuitton?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Stilisti Virgil Abloh ndërroi jetë pak kohë më parë pasi luftoi me kancerin për më shumë se dy vjet. Ai ishte drejtor artistik i veshjeve për meshkuj për “Louis Vuitton” me një linjë mbresëlënëse pune në industrinë e modës. Virgil Abloh u emërua drejtor kreativ i veshjeve për meshkuj në LV në vitin 2018. Ai lançoi linjën e tij të veshjeve, “Off-White”, në vitin 2013 dhe ka fituar një audiencë të madhe për koleksionet e tij. Kanye, nga ana tjetër, kishte bashkëpunuar me LV më shumë se dhjetë vjet më parë dhe atletet e tij ishin një sukses i madh në mesin e profestionistëve të modës. Shitjet vjetore gjithashtu kaluan shifrën 1.5 miliardë dollarë në vitin 2019. Me ndarjen e tij nga jeta, shtëpia franceze e modës po mendon për një zëvendësues.

Sipas një raporti të fundit nga mediat u raportura se para vdekjes së tij muajin e kaluar, Virgil Abloh dhe Kanye West kishin diskutuar mundësinë që Kanye të merrte pozicionin e stilistit të ndjerë në kompaninë franceze. Gjithashtu mësohet se Kanye është duke u konsideruar për pozicionin e drejtorit kreativ në Louis Vuitton, për momentin. Një burim i afërt I tyre tregoi qëndrimin e Kanye për këtë temë dhe tha: “Kanye është i shkatërruar për vdekjen e Virgil sepse ata kishin qenë miq për vite dhe punonin shumë së bashku”.

Ata gjithashtu shtuan, “Ata ndanë një vizion të ngjashëm dhe tani Kanye ndjen se i detyrohet Virgil për të vazhduar punën e tij në Louis Vuitton”.

Nuk ka asnjë konfirmim nga reperi dhe mbetet ende për t’u parë nëse ai do të futet më tej në industrinë e modës me një pozicion të tillë.

  • https://cp1.sednastream.com/proxy/radiosol/stream
  • Radio SOL